برپایی جمعه‌بازار کتاب اصفهان همچنان در فضایی غیراستاندارد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، جمعه بازار کتاب، مکانی برای خرید و فروش کتاب است و باید در محلی برگزار شود که استانداردهای لازم برای این کار را داشته باشد؛ اما جمعه‌بازار کتاب اصفهان با وجود درخواست‌های مکرر و مصوبه شورای شهر همچنان در زیرزمین یک پارکینگ طبقاتی برگزار می‌شود و حداقل استانداردها را هم برای خرید و فروش کتاب ندارد.

جمعه بازار کتاب اصفهان سال‌هاست که در یک پارکینگ (واقع در خیابان طالقانی) برپا می‌شود که طبقات بالای آن در اختیار شهرداری اصفهان است؛ این مکان نه نور و نه تهویه مناسبی برای فعال بودن به عنوان یک جمعه‌بازار ندارد و حتی بوی سُرب آکنده در فضای این پارکینگ طبقاتی، نفس کشیدن را در آن مشکل می‌کند.
 

درخواست جابجایی مکان این جمعه بازار، همواره از مطالبات شهروندان اصفهانی بوده و طرح آن هم از سال ۹۶ در دست اقدام بوده ولی هنوز خشتی روی خشتی گذاشته نشده و وعده‌ها محقق و اجرایی نشده است.

آبان ماه سال ۱۳۹۷ مدیر کمیسیون فرهنگی شورای شهر اصفهان در گفتگویی با خبرنگار ایبنا خبر از جابجایی این مکان فرهنگی و انتقال آن به میدان امام علی داده بود. وی در این باره گفته بود: مكان فعلی، از نور، فضا و امنیت قابل قبولی برخوردار نیست و جابجایی جمعه‌بازار، هم به نفع كتاب‌فروشان است و هم صلاح كار مخاطبان در آن است.

رضا درویش یکی از فروشندگان قدیمی این جمعه‌بازار که کتاب‌های دانشگاهی می‌فروشد، به خبرنگار ایبنا می‌گوید: استقبال از این جمعه بازار به دلیل گران شدن کتاب‌های نو، بسیار خوب بوده است اما متاسفانه فضای اینجا اصلاً مناسب و در شان این مکان فرهنگی نیست.

وی می‌افزاید: پیش از این، مکان جمعه بازار در پارک شهید رجایی بود که هم محل پارک (خودرو) خوبی داشت و هم نور و امکانات بهتری.

مریم محمودی یکی از دیگر فروشندگان کتاب در این محل است که درباره مشکلات این مکان برای استفاده به عنوان یک بازارچه کتاب، به خبرنگار ایبنا می‌گوید: جدای از مسئله نامناسب بودن نور و سیستم تهویه و بوی سرب و دودی که در فضا پیچیده است، جابجایی و آوردن کتاب به این محل آسان نیست.

وی با اشاره به اینکه این فضا استانداردهای لازم در مواقع بحرانی مثل آتش سوزی و … را ندارد، گفت: اگر اتفاقی بیفتد با این تعداد از کتاب و مشتری در این فضای بسته و خفه، شاهد اتفاقات ناگواری خواهیم بود.

علی رباحی، دانشجوی رشته فیزیک یکی از بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب است. وی درباره وضعیت فعلی این جمعه بازار به خبرنگار ایبنا می‌گوید: واقعیت این است که این مکان در شان این تعداد بالای مخاطب که هر هفته به این پارکینگ می‌آیند، نیست.

وی می‌افزاید: جدای از آن، آنقدر کتاب نو برای فروش در این جمعه بازار هست که نمی‌توان کتاب دست دوم را که از مطالبات دانشجویان به دلیل قیمت پایین آن است، در این جمعه بازار پیدا کرد.

بر اساس این گزارش، جمعه بازار از مکان‌های زیرمجموعه شهرداری اصفهان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان است که با وجود انتقادهای مکرر شهروندان و فروشندگان همچنان در این مکان غیر استاندارد برگزار می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: