باید خیلی ساده نوشت/ گفتگو با ویراستار رندوم هاوس

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از فوروارد، بنجامین دریر نویسنده و ویراستار ارشد انتشارات رندوم هاوس اخیراً کتابی درباره نوع نگارش و سبک نویسندگی منتشر کرده که با استقبال زیادی از سوی مخاطبان عمومی روبرو شده است. وی در این کتاب با عنوان راهنمایی به سمت سبک و شفافیت صحیح به راهکارهای نوشتن صحیح کتاب‌ها با توجه به ذائقه مخاطب اشاره می‌کند. در این گفتگو دیر درباره موفقیت کتابش و اینکه چه سبکی برای نوشتن مناسب است بحث می‌کند:
 
موفقیت کتاب شما چقدر مربوط به سبک نوشتن شماست؟ آیا این فرآیند در موفقیت شما تاثیر داشته است؟
نمی‌‌‌دانم ولی خودم را نویسنده خوبی نمی‌دانم تنها سعی می‌کنم کتاب خوب بنویسم.
 
به نظر شما یک نویسنده خوب چه خصوصیاتی دارد و چه چیزی باعث می‌شود یک نویسنده خوب شود؟
خب نویسنده خوب کسی است که داستان خوبی تعریف می‌کند. به نظر من کسی نویسنده خوب است که بتواند با جملاتش مخاطب خود را میخ کوب کند و او را از دست ندهد. مثل بسیاری از نویسندگان که می‌شناسم کسانی موفق به این مهم هستند که از جملات عمیق در عین حال ساده و روان استفاده کنند. باید خیلی ساده نوشت. نباید در نوشتن جملات از کلمات تجملاتی استفاده کرد.
 
ادبیات مدرن امروزی چه کمبودهایی دارد؟
البته با توجه به کتاب‌هایی که خودم نوشتم و کتاب‌هایی که در انتشارات رندوم هاوس چاپ کردیم نمی‌توانم بگویم که چیزی از دست دادیم یا چه کمبودهایی داریم. خب شاید بتوانم بگویم که تعدد نویسندگان در قشرهای مختلف یکی از مزایای ادبیات قرن معاصر باشد ولی خب هنوز هم نمی‌شود گفت چه کمبودهایی وجود دارد.
 
شغل شما ویرایش کارهای نوشته شده توسط دیگران است. چطور این قضیه را با نوشتن کتاب‌های خودتان تفکیک می‌کنید. آیا نوشته‌های دیگران در نوشته‌های خودتان تاثیر نمی‌گذارد؟
چیزی که برای یک ویراستار خوب مهم است خوب گوش کردن به نوشته‌های دیگران است. یعنی اینکه بیشتر از خواندن و ویرایش ادبی آنها باید جملات را شنید و درک کرد. خب نمی‌دانم این نوشته‌ها چقدر در سبک نویسندگی خودم تاثیر دارد ولی همیشه در حال یادگیری هستم و سعی می‌کنم واز نوشته‌های دیگران برای بالا بردن کیفیت نویسندگی استفاده کنم.
 
اگر دوست داشتید ویراستاری یکی از آثار مهم ادبی را بر عهده می‌گرفتید کدام نویسنده را انتخاب می‌کردید؟
اولین رمان شارلی جکسون به نام «راهی به سمت دیوار» به نظرم نیاز به ویراستاری بهتری دارد. خیلی شلوغ و درهم و برهم ویرایش شده است. خیلی دوست داشتم ویراستار رمان خانه سرد چارلز دیکنز بودم.
 
کدام نویسنده در طول تاریخ ادبیات را می‌پسندید؟
خب کارهای شکسپیر که در دوران خودش و دوران ما بهترین است. دی.اچ. لارنس به نظرم بهترین نویسنده‌ای است که در زندگی‌ام کارهایش را خوانده‌ام.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: