امام موسی‌صدر دین را اصول، فروع، اخلاق و فرهنگ می‌داند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، حجت‌الاسلام نجف لک‌زایی، معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم  در مراسم رونمایی از «پایگاه تخصصی بازنمایی آثار امام موسی‌صدر» که چهارشنبه (دهم مهرماه) در سالن همایش‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، گفت: امام موسی‌صدر یک رهبر اقتدارآفرین است و نگاهش به اسلام و رهبری و امت اسلامی و دولت اسلامی نیز اقتدار آفرین است.
 
وی افزود: ایشان وقتی به لبنان می‌‌روند و وضعیت شیعیان را می‌‌بینند آرام و قرار ندارند تا وضع آن‌ها را اصلاح کنند وی موجب عزت شیعه در لبنان و در حقیقت عزت‌آفرین شدند؛ نگاهی که بیش از هر زمانی امروز به آن نیاز داریم.
 
حجت‌الاسلام لک‌زایی ادامه داد: امروز نسبت به چهل سال قبل خیلی جلوتر آمده‌ایم و اگر پیروان اهل بیت(ع) در دنیا اقتدار و عزت دارند، محصول فعالیت‌های رهبران اقتدار آفرینی همچون امام خمینی‌(ره) و امام موسی صدر و دیگر علما و بزرگان و امروز رهبر معظم انقلاب است.
 
وی با بیان اینکه نوع نگاه به آموزه‌های اسلامی می‌‌تواند ذلیلانه یا مقتدرانه باشد، گفت: وقتی خداوند در قرآن می‌‌فرماید: «برای کافران علیه مؤمنین بزرگی نیست» برخی گفته‌اند این مربوط به روز قیامت است، در حالی‌که نفی سبیل و سلطه کفار بر مسلمانان در همه شؤون دنیوی وجود دارد.
 
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، امام موسی صدر را جدا کننده چهار لایه مهم در فهم دین دانست و افزود: یکی لایه سیاست‌های کلان بود که از جمله آن نفی سبیل، عدالت، قدرت نظامی بالا و تعاون بر تقوی است، حوزه دوم عرصه سیاست‌های بخشی است مثل آموزه‌های مربوط به سیاست، اقتصاد، خانواده و فرهنگ؛ ایشان از معدود متفکران اسلامی است که وقتی اجزاء دین را بیان می‌کند می‌گوید دین شامل چهار بخش اصول، فروع، اخلاق و فرهنگ است از جمله ایشان در بخش اقتصاد به تولید و مهارت‌افزایی فکر می‌کند. 
 
حجت‌الاسلام لک‌زایی ادامه داد: بخش سوم در نظر ایشان آموزه‌های دینی تاکتیکی است تا شما سیاست‌های کلان و سیاست‌های بخشی را محقق کنید، از جمله تقیه یک امر تاکتیکی است و برای این که شما به هدف دین برسید در برخی موارد با مشکل مواجه می‌شوید به شما اجازه می‌دهند که تقیه خوفی یا مداراتی کنید و اجازه بازگشت از مسیر را ندارید.

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تأکید بر اینکه آخرین بخش در نظر امام موسی‌صدر بخش تکنیکی است، گفت: این بخش به خود رزمنده مربوط می‌شود که در صحنه خواهان اقدام است، یعنی بخش چهارم کاملا فردی و شخصی است و شما در زندگی خود امام موسی صدر می‌توانید این تکنیک‌ها را ملاحظه کنید.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نمود روشن همگرایی، هماهنگی، همکاری، همبستگی و پیوستگی در اندیشه امام موسی‌صدر تصریح کرد: این اصطلاحات برای امروز جامعه ما نیز اهمیت زیادی دارد و ما را به تمدن و امت‌سازی می‌‌رساند.
 
حجت‌الاسلام لک‌زایی افزود: همگرایی در برابر واگرایی است بنابراین ایشان به ساختن مسجد اهل سنت اقدام می‌کند که در بمباران تخریب شده است. به کلیسا می‌رود و با مسیحیان همراه می‌شود چون ایشان در سیاست‌های کلان، قائل به «همگرایی» اصل برگرفته از قرآن است.
 
وی معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه با بیان اینکه هماهنگی در برابر تعارض قرار دارد، افزود: هم، نظر و عمل امام موسی‌صدر با هم هماهنگی دارد و هم در درون خانواده شیعی با انجام فعالیت‌هایی از جمله در مجلس اعلای لبنان هماهنگی ایجاد کرد.  

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اینکه همکاری در برابر تنازع قرار دارد، گفت: یعنی به جای اینکه با هم دعوا کنیم که امکانات و منابع را به هدر می‌دهد با هم تعاون و تبادل و همکاری داشته باشیم که این مسأله نیز در زندگی ایشان نمود ویژه‌ای دارد.
 
حجتالاسلام لک‌زایی همبستگی را نیز در برابر وابستگی قرار داد و تصریح کرد: تمایز تفکر اسلامی از نظام سلطه این است که نظام سلطه همیشه به دنبال وابستگی است و می‌خواهد جهان به بلوک شرق و غرب تبدیل شود ولی ما در الگوی همبستگی برای تحقق اهداف متعالی که داریم،به دنبال انسجام هستیم و در این راستا امام موسی‌صدر هم دنبال همبستگی است.
 
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه پیوستگی در برابر ادغام قرار دارد، عنوان کرد: امام موسی صدر می‌گوید ما  نمی‌توانیم یک گونه باشیم ولی می‌توانیم یگانه باشیم، ما نمی‌توانیم در هم ادغام شویم ولی می‌توانیم پیوسته باشیم.

حجت‌الاسلام لک‌زایی ادامه داد: همه این اندیشه‌ها در مسیر عدالت و ارزش‌های توحیدی و الهی است ولی وقتی به رژیم صهیونیستی می‌رسد محکم و قاطع می‌ایستد و واژه شر مطلق را استفاده می‌کند. 
 
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: ارتباط واژه‌ها و مفاهیم با یکدیگر و همچنین چینش درست واژگان در اندیشه امام موسی صدر از جمله مباحثی است که در این پایگاه تخصصی مورد توجه قرار گرفته ولی اینکه تا چه میزان موفق بوده است به نظر جامعه علمی بستگی دارد.
 

مبارزه با ظلم و عدالت‌خواهی در اندیشه امام موسی صدر
 سیده حوراء صدر، دختر امام موسی صدر در ادامه این مراسم بیان کرد: بنده تصور این را نداشتم که پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی این مقدار همکاری با مؤسسه امام موسی صدر داشته باشد و امروز به جایی برسیم که این پایگاه ارزشمند ایجاد شود.

رییس مؤسسه تحقیقاتی امام موسی صدر ادامه داد: با تأکید بر اینکه این پایگاه می‌تواند محل رجوع پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی باشد، گفت: همچنین این پایگاه می‌تواند منبعی برای آشنایی با منظومه فکری و مبانی نظری امام موسی‌صدر و همچنین منبعی برای مبلغان و مصلحان برای استفاده از منابع اسلامی باشد.
 
صدر بیان کرد: پایگاه تخصصی امام موسی‌صدر امکان توسعه منابع و روش‌های جستجو را در خود جای داده است و همچنین مجموعه «گام به گام با امام» از سال استقرار ایشان در لبنان تا زمان ربوده شدن در لیبی آماده شده است که در ابتدا عربی بود ولی از حدود ۱۲ سال پیش کار ترجمه این اثر آغاز شد و نزدیک به ۵۰ نفر در طول این چند سال در این زمینه کار کردند.
 
دختر امام موسی صدر یادآور شد: مجموعه گام به گام در سال ۱۳۹۶ در تهران با حمایت وزارت فرهنگ ارشاد و اسلامی و رییس مؤسسه تحقیقاتی امام موسی صدر لبنان در تهران منتشر و در اسفندماه همان سال رونمایی شد که به مخاطب در شناخت اندیشه ایشان کمک می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه امام موسی‌صدر در اقتدار بخشی به شیعیان کمک زیادی کرد، افزود: ایشان در عین پرهیز از تفرقه بین ادیان و مذاهب توانست به عزت شیعه کمک زیادی کند که در این کتاب به این مسائل پرداخته شده است.
 
رییس مؤسسه تحقیقاتی امام موسی صدر افزود: مبارزه با ظلم در اندیشه امام موسی‌صدر نیز تجزیه و تحلیل شده است که شاید با مطالعه این مجموعه مخاطب هوشمند از لابه‌لای سطور و فعالیت‌های علمی ایشان بتواند علت ربایش او را تحلیل کند.
 
دختر امام موسی صدر در پایان ابراز امیدواری کرد که این نشست‌ها و همایش‌ها زمینه‌ساز انگیزه برای تلاش بیشتر دولت‌مردان ایران برای نجات و آزادی امام موسی‌صدر شده و بتوانیم از محضر ایشان در آینده‌ای نزدیک استفاده کنیم.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: