افزایش ۱۳ درصدی عضویت در کتابخانه‌های عمومی مهاباد

«چیا قادری‌»، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان‌ غربی، اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تا به امروز ۳۶۱۱ عضو جدید به اعضای فعال کتابخانه‌های مهاباد اضافه شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل  افزایش ۱۳ درصدی داشته است.

وی با بیان اینکه مردم این شهرستان امسال ۱۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته، کتاب امانت گرفتند، افزود: در ۹ ماهه سال‌جاری ۴۶ هزار و ۲۰ جلد کتاب به مردم این شهرستان امانت داده شده که نسبت به سال گذشته، ۶۵۰۰ جلد بیشتر است.

قادری تصریح کرد: همچنین در این مدت کودکان و نوجوانان رده سنی ۷ تا ۱۲ سال بیشترین تعداد کتاب را به امانت گرفته‌اند.

این مقام مسئول گفت: کتاب‌های حوزه ادبیات، روان‌شناسی و کودک و نوجوان به ترتیب پرطرفدارترین آثاری بودند که در این شهرستان به امانت رفته‌اند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد یادآور شد: در حال حاضر هفت کتابخانه عمومی در این شهرستان فعالیت هستند که از این تعداد، ۳ باب کتابخانه عمومی و چهار باب به‌صورت مشارکتی است. تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی مهاباد نیز ۴۵۷۰ نفر است.

قادری افزود: امسال ۵۰۰۰ جلد کتاب جدید در قالب موضوعات مختلف از جمله ادبیات، فلسفه و روان‌شناسی، ادیان، علوم اجتماعی، زبان، علوم، هنر و سرگرمی، تاریخ و جغرافیا از طرف خیّران و نهاد کتابخانه‌های عمومی به بانک کتابخانه‌ای مهاباد هدیه شده است.

وی اذعان کرد: شهرستان مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت و ۷ کتابخانه در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد که سرانه فضای مطالعه در این شهرستان ۱٫۲ مترمربع برای هر ۱۰۰ نفر است که این میزان ۱۲ درصد استاندارد جهانی برآورد می‌شود. همچنین سرانه کتاب در شهرستان مهاباد ۲۸ نسخه برای هر ۱۰۰ نفر است که ۱۴ نسخه کمتر از میانگین استانی است.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ۴۹ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب در قالب ۶۰ هزار نسخه در کتابخانه‌های این شهرستان وجود دارد، افزود: مهاباد در آیین ویژه چهارمین دوره طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران با کسب رتبه دوم توانست به عنوان شهر خلاق در کشور شناخته شود.

وی تاکید کرد: باید تلاش کرد با ساخت کتابخانه، فرهنگ‌سازی و ترویج مطالعه در قبال برنامه‌های آموزشی و تفریحی، امکانات و زمینه انتخاب این شهر را به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال جاری فراهم کنیم.

قادری عنوان کرد: در مناسبت‌های مختلف مانند ایام دهه فجر و هفته کتاب، عضویت در کتابخانه‌های این شهرستان به‌مدت یک روز رایگان است.

این مقام مسئول ادامه داد: برگزاری نشست‌های کتابخوانی نقش مهمی در ترویج این فرهنگ دارد که در کتابخانه‌های شهرستان مهاباد به‌صورت مستمر در طول هفته برگزار می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: