اعلام نامزدهای نهایی جایزه فولیو ۲۰۱۹ / حذف برنده کاستا از فهرست نهایی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوک‌سِلر، فهرست نهایی جایزه فولیو ۲۰۱۹ اعلام شد و هشت کتاب داستانی و غیرداستانی برای به دست آوردن جایزه ۳۰ هزار پوندی جایزه فولیو سال ۲۰۱۹ با هم به رقابت می‌پردازند.
 
«آیا می‌توانی تحمل کنی» نوشته اشلی یانگ، «تقاطع» نوشته گای استگ، «ماری آن ساته» نوشته آلیس جالی در میان فهرست نهایی بخش آثار غیرداستانی هستند.
 
آثار داستانی بیشترین تعداد نامزدهای فهرست اولیه را تشکیل دادند اما فقط سه داستان در فهرست نهایی قرار دارد. «مرد شیرفروش» نوشته آنا برنز، «آدم‌های عادی» نوشته  دیانا ایوانز، و «آنجا آنجا» نوشته تامی اورنج از داستان‌های فهرست نهایی جایزه فولیو ۲۰۱۹ هستند.
 
علاوه بر این رمان کوتاهِ «غرب» نوشته کاریس دیویس و مجموعه اشعارِ «مقاومت» نوشته ریموند آنتروباس نیز در میان آثار فهرست نهایی هستند.
 
جایزه ادبی فولیو تنها جایزه ادبی بریتانیا است که در آن شعر، داستان کوتاه، آثار غیرداستانی و رمان در یک گروه برای به دست آوردن جایزه رقابت می‌کنند. آثاری که به زبان انگلیسی در بریتانیا منتشر شده‌اند می‌توانند در این رقابت شرکت کنند و ملیت نویسنده اهمیتی ندارد.
 
جایزه فولیو با هدف برتری بر جایزه من بوکر در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد. نویسندگانی چون مارگارت آتوود، زادی اسمیت، و جی. ام. کوئتزی از نویسندگانی هستند که در انتخاب نامزدها و برنده با جایزه فولیو همکاری می‌کنند. پیش از این نویسندگانی چون جورج ساندرز، آکیل شارما، و هشام مطر برنده جایزه فولیو شده‌اند.
 
برنده جایزه فولیو ۲۰۱۹ طی مراسمی در تاریخ بیستم مِی مشخص می‌شود و جایزه ۳۰ هزار پوندی را دریافت می‌کند. پیش از این ۲۰ هزار پوند به عنوان هدیه جایزه فولیو به برنده اهدا می‌شد اما در سال ۲۰۱۹ هدیه مالی جایزه افزایش یافت.
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: