اعلام فهرست نهایی جایزه ادبی دوبلین / رقابت برنده بوکر و گنکور برای جایزه ادبی دوبلین

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از آیریش تایمز، نامزدهای نهایی جایزه ادبی دوبلین اعلام شدند و برندگان جایزه گنکور ۲۰۱۵، برنده جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا ۲۰۱۸، و برنده جایزه بوکر ۲۰۱۷ برای به دست آوردن جایزه بین‌المللی ادبی دوبلین با هم رقابت می‌کنند.
 
«قطب‌نما» نوشته ماتیاس اینارد، «آتش خانگی» نوشته کامیلا شمسی، و «لینکلن در باردو» نوشته جورج ساندرز در فهرست نهایی جایزه ادبی دوبلین قرار دارند.
 
 علاوه بر این سالی رونی، برنده جایزه کاستا ۲۰۱۸ در بخش رمان با «مکالمه با دوستان» و برنارد مک‌لاورتی با کتاب «وقت استراحت میانه زمستان»، که رمان سال ایرلند در سال ۲۰۱۷ شد، هم در میان نامزدهای نهایی جایزه ادبی دوبلین قرار دارند.
 
«خروجی غربی» نوشته محسن حمید و «تایخچه گرگ‌ها» نوشته امیلی فریدلاند دو اثر دیگری که در فهرست نهایی قرار گرفتند پیش از این در فهرست نهایی من‌بوکر ۲۰۱۷ هم قرار داشتند.
 
«مخزن ۱۳» نوشته جون مک‌گرگور که در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه کاستا در بخش رمان شد نیز در فهرست نهایی قرار دارد. «مخزن ۱۳» پیش از این در فهرست اولیه جایزه بوکر و در فهرست نهایی جایزه گلداسمیتز ۲۰۱۷ هم قرار داشت. علاوه بر این مک‌گرگور پیش از این با داستان «حتی سگ‌ها» موفق شده جایزه ادبی دوبلین، که ایمپک دوبلین خوانده می‌شد، در سال ۲۰۱۲ را هم به دست آورد.
 
«پسری در زمستان» نوشته ریچیل سیفرت و «آیداهو»، اولین رمان امیلی راسکوویچِ آمریکایی هم در میان نامزدهای نهایی جایزه ادبی دوبلین قرار دارند.
  pursaklar escort bayanlar

جایزه بین‌المللی ادبی دوبلین یا ایمپک سابق در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد و سالیانه آثاری را که در سال قبل به زبان انگلیسی منتشر شده باشد مورد تقدیر قرار می‌دهد. جایزه ادبی دوبلین تحت حمایت شهرداری دوبلین و با هدف ارتقای ادبیات دنیا برگزار می‌شود تا نقش دوبلین را به عنوان «شهر ادبیات یونسکو» برجسته کند.
 
مایرید اُونز، مدیر کتابخانه عمومی دوبلین گفت: «عناوین حاضر در فهرست نهایی امسال توسط کتابخانه‌های عمومی در بلژیک، کانادا، جمهوری چک، آلمان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، نروژ، اسپانیا، سوئد، سوئیس، بریتانیا، و آمریکا انتخاب شده‌اند. نامزدهای نهایی از فرانسه، ایرلند، پاکستان، بریتانیا، و ایالات متحده انتخاب شده‌اند. شخصیت‌های به‌یادماندنی قصه‌هایی از هویت انسان، جنگ، خشم، خانواده، روابط، و فقدان روایت می‌کنند.»
 
سال گذشته «استخوان‌های خورشیدی» نوشته مایک مک‌کورمک برنده جایزه ادبی دوبلین شد و جایزه صد هزار دلاری را به دست آورد. برنده امسال جایزه ادبی دوبلین در تاریخ دوازدهم ژوئن اعلام خواهد شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: