استقبال از نمایشگاه کتاب‌های کاربردی پایین بود/ به جای اجاره‌بهای سالن، کتاب دادیم!

احد رضایی، مدیرعامل انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل، در آخرین روز برپایی هفدهمین نمایشگاه کتاب‌های کاربردی و دانشگاهی به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،گفت: برگزاری نمایشگاه امسال اصلا در وضعیت خوبی نبود و جامعه دانشگاهی شامل دانشجویان و کتابخانه‌ها استقبالی از این رویداد فرهنگی نکردند.
 
وی افزود: متاسفانه فروش ناشران در این نمایشگاه خیلی پایین بود و اصلا از حضور خود در این نمایشگاه راضی نبودند زیرا حتی نتوانستند اجاره‌بهای غرفه‌های خود را بهدست بیاورند.
 
رضایی با بیان اینکه در کنار همه این موضوعات، هیچ یک از مسئولان دولتی و دست‌اندرکاران هفته کتاب هم برای افتتاحیه یا بازدید از نمایشگاه نیامدند، گفت: کل این موضوعات موجب شده است که بسیاری از شرکت‌ها تمایلی برای حضور در بخش بین‌الملل نمایشگاه‌ کتاب تهران نداشته باشند؛ زیرا در آمدزایی زیادی برای آن‌ها ندارد.
 
وی تاکید کرد: متاسفانه دانشجویان برای خریداری کتاب‌های خارجی با محدودیت روبه‌رو هستند،؛از سوی دیگر بودجه‌‌ای در اختیار کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها برای خریداری کتاب‌های جدید نیست.
 
مدیرعامل انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل با اشاره به آینده برگزاری این نمایشگاه در سال آینده نیز توضیح داد: بعید می‌دانم با توجه به استمرار این روند، سال آینده این نمایشگاه را برگزار کنیم و برگزار شدن یا نشدن آن نامشخص است؛ هرچند از الان نمی‌توان طرح و برنامه‌ای برای سال ۱۳۹۹ ارائه داد.
 
وی تاکید کرد: به‌روزرسانی نشدن منابع کتابخانه‌های تخصصی و دانشگاهی طی سال‌های اخیر توسط سازمان‌ها و نهادها و دانشگاه‌ها، تهدیدی جدی برای جامعه دانشگاهی به‌شمار می‌آید؛ زیرا دانشجویان در طول تحصیل همواره به این آثار نیاز دارند و دسترسی نداشتن به تازه‌های نشر دنیا به تولید علم در کشور آسیب می‌زند.
 
رضایی همچنین درباره اجاره‌بهای سالن مطالعات کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برای نمایشگاه کاربردی، گفت: قرار شد با توجه به فروش بسیار پایین شرکت‌ها به میزان ۱۲ میلیون تومان اجاره‌بهای سالن، شرکت‌کنندگان به کتابخانه دانشگاه تهران کتاب بدهند.
 
به گزارش ایبنا، در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب‌های کاربردی و دانشگاهی ۲۵ هزار عنوان کتاب انگلیسی از ۱۵۰ ناشر توسط ۱۰ شرکت ارائه شده بود،  از میان این آثار ۱۳ هزار عنوان به علوم انسانی، ۵۵۰۰ عنوان هنر، ۴۳۰۰ عنوان مهندسی و علوم پایه و ۲۲۰۰ عنوان به کتاب پرشکی اختصاص داشت که همه آن‌ها چاپ ۲۰۱۷ به بالا بودند.  
 
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: