ارائه راهکارهای دینی برای گسترش فرهنگ نوع‌دوستی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب‌ «محتوای وقف»، نوشته محسن سلیمانی، کاری از مجتمع فرهنگی آموزشی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به تازگی منتشر و راهی بازار نشر شد.

 «محتوای وقف» دربردارنده این موضوع است که روحیه متعالی و ارزشمند مهرورزی، نوعدوستی، تفکر اجتماعی، تعامل و همکاری و همچنین هم‌فکری برای زندگی گروهی، موجب می‌شود انسان به رغم مواجهه با انواع مشکلات و گرفتاری‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی، از دایره خودخواهی‌ها و منافع شخصی زودگذر، قدم فراتر نهاده و به اقدامات ارزشمند و هدفمندی دست بزند که علاوه بر منفعت معنوی تمام نشدنی برای خود، برای دیگران نیز مفید و سودمند باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از زیباترین راهکارهای برآمده از آموزه‌های دینی که می‌تواند به قوام زندگی اجتماعی و گسترش فرهنگ نوع‌دوستی کمکی اساسی داشته باشد، سنت پسندیده‌ وقف است که بر اساس آن واقف با ایثار و گذشت، نسبت به وقف اموال و دارایی خود برای امور خیریه و عام‌المنفعه و نفع اجتماعی همگانی اقدام می‌کند.

در این کتاب گفته شده، روزی که مخیریق یهودی اموال خود را به پیامبر اسلام(ص) هبه کرد و پیامبر اکرم(ص) آن اموال را که باغ‌های هفتگانه بود در قالب صدقه‌ جاریه در خدمت نیازمندان قرار داد، هسته‌ اولیه وقف اسلامی تشکیل شد و پیامبر اکرم(ص) در تاریخ اسلام به عنوان اولین واقف به شمار آمد.

آن طور که این نویسنده نقل می‌کند، نیکوکاری از جمله وقف اگرچه همزاد انسان است و سابقه‌ آن به لحاظ وجود  حس خیرخواهی و نوع‌دوستی در ذات انسان به درازای تاریخ زندگی و قدمت بشر برمی‌گردد، ولی وقف اسلامی در قالب جدید خود که توأم با تنوع پایدار، هدفمندی و آرمان‌گرایی دینی است توسط پیامبر گرامی اسلام پایه‌گذاری شده است.

سلیمانی در کتاب «محتوای وقف» پارامترهایی پیرامون وقف با موضوع صیانت از موقوفات، وقف و ترویج فرهنگ قرآن، آثار اجتماعی وقف و وقف، بقاع متبرکه و ترویج فرهنگ زیارت و غیره را مطرح می‌کند.

کتاب‌ «محتوای وقف»، نوشته محسن سلیمانی، کاری از مجتمع فرهنگی آموزشی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به قیمت ۳۰ هزار تومان به تازگی منتشر شده است.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: