«احترام به حقوق مولف» در کارنامه نشر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سالن کارنامه نشر امسال نیز همانند دوره‌های گذشته با هدف معرفی تازه‌های صنعت نشر ایران به بازدیدکنندگان و مراجعه‌کنندگان میزبان مردم است، سالنی که از پنج بخش تشکیل شده است؛ کارنامه نشر، آثار منتخب جشنواره‌های کتابی کشور، آمار نشر کتاب، آثار منتخب مسابقه کارتون کتاب و احترام به حقوق مولف.
 
کارنامه نشر، عنوان اصلی‌ترین بخش این سالن است که در آن حدود ۲۰ هزار عنوان کتاب جدید در موضوعات کلیات، فلسفه، روان‌شناسی، دین، علوم اجتماعی، زبان، علوم خالص، علوم کاربردی، هنر، ادبیات، تاریخ و جغرافیا و کودک و نوجوان عرضه شده است.
 
به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید کتاب دارید ابتدا به نیم‌طبقه دوم شبستان بروید و کتاب‌های این سالن را مشاهده کنید. آثار این بخش شامل همه کتاب‌هایی است که در سال ۱۳۹۷ از سوی ناشران منتشر شده و در این مکان گردآوری شده است.
 
صندلی‌هایی در این سالن پیش‌بینی شده است تا افراد علاقه‌مند به کتابخوانی بتوانند کتاب‌ها را در این سالن برداشته و مطالعه کنند،
 

آثار منتخب جشنواره‌ها
یکی دیگر از بخش‌های سالن کارنامه نشر، نمایشگاه آثار منتخب جشنواره‌ها است. بر روی دیوارهای این سالن، قفسه‌هایی پیش‌بینی شده است که در هر یک از آن‌ها به تفکیک کتاب‌های جوایز قرار دارد.
 
به عنوان مثال می‌توانید آثار برگزیده جوایزی مثل جایزه سی و ششمین دوره کتاب سال، بیست و پنجمینم دوره جایزه کتاب سال دانشجویی، شانزدهمین جشنواره کتاب رشد، پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال، سیزدهمین جشنواره انتخاب کتاب سال پاسداران اهل قلم و ششمین کتاب سال حوزه را در این بخش ببینید.
 
البته کتاب‌های برگزیده جایزه کتاب سال کرمان، اصفهان، ایلام، سیستان و بلوچستان، یزد و خلیج فارس هم در این بخش قرار دارد.

 
آمار نشر انقلاب
سومین بخش جذاب سالن کارنامه نشر، نصب آمار نشر کتاب در سال ۱۳۹۷ در قالب نمودار بر دیوارهای این سالن است. در این بخش آمارهای مختلفی مانند افزایش تیراژ کتاب‌ها، تعداد ناشران، قیمت کتاب‌ها، آثار تجدیدچاپی‌، فعالیت ناشران حرفه‌ای و… را به نمایش گذاشته است.
 
سال گذشته، موسسه خانه کتاب در آستانه فراررسیدن بیست‌وششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، با توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، به انتشار اطلاعات و نمودارهای آماری ۴۰ساله نشر اقدام کرد که کم‌وبیش توجه کارشناسان و فعالان را به همراه داشت.
 
این اطلاعات در بازه‌های زمانی مشخص، می‌تواند نتایج روشن و البته ارزشمندی را برای تحلیل‌های مدیریتی به‌دست دهد. به‌عبارت دیگر تحلیل‌های بر پایه آمار، امکان خوبی را در اختیار مدیران و طراحان استراتژی‌های نشر قرار می‌دهد تا تصمیمات درست‌تری  برای آینده کاری خود و جامعه نشر اتخاذ کنند.

 
آثار برگزیده مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب
در هفته کتاب مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب برای نخستین بار برگزار شد، جمعا ۱۸۴ هنرمند از سراسر کشور با ۳۹۳ اثر شرکت کردند. این مسابقه تنوع سنی قابل توجهی داشت و از هنرمندان ۱۸ ساله تا ۶۶ ساله را در بر می‌گرفت.
 
۴۹ اثر منتخب از سوی خانه کتاب در قالب کتابی با نام «کاری کتاب» منتشر شده است، آثار برگزیده این مسابقه را می‌توانید در قاب‌های زیبا بر دیواره سالن کارنامه نشر ببینید.

 
احترام به حقوق مولف
اما بخش جدید سالن کارنامه نشر، «احترام به حقوق مولف» است. در این بخش کتاب‌هایی که ناشران ایرانی در سال ۱۳۹۷ کپی‌رایت آن‌ها را از ناشران خارجی خریداری کرده و به زبان فارسی منتشر کرده‌اند به نمایش گذاشته شده است.
 
در این بخش که با هدف ترویج کپی‌رایت در میان ناشران ایرانی راه‌اندازی شده است، حدود ۱۰۰ عنوان کتاب را می‌توانید ببینید. در میان آثار این سالن، کتاب‌های بسیار خوبی دیده می‌شود که مطالعه آن‌ها خالی از لطف نیست.
 
سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن؛ توانستن است» تا ۱۴ اردیبهشت ۸ هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۰ در مصلای امام  خمینی (ره) برپا است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: