آیین معرفی کتاب «تفسیر سوره برائت» در مشهد برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین معرفی کتاب «تفسیر سوره برائت» شنبه ششم مهرماه، ساعت ۹ صبح، در محل ساختمان شماره یک دانشگاه علوم اسلامی رضوی واقع در صحن هدایت حرم مطهر امام رضا (ع)، با حضور اساتید حوزه علمیه، طلاب و دانشجویان توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، برگزار می‌شود.

آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری، رئیس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث نیز به عنوان سخنران این مراسم حضور خواهد داشت‌ و در پایان از تدوین کنندگان کتاب تقدیر به عمل خواهد آمد.

یادآوری می‌شود، سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم توسط حضرت آیت الله‌العظمی خامنه‌ای از پاییز سال ۱۳۵۰ در مدرسه «میرزاجعفر» مشهد  شروع شد. در این جلسات سوره‌های مبارکه مائده، انفال، برائت و آیاتی از سوره‌ مبارکه یونس مورد تفسیر و تبیین قرار گرفت. تفسیر سوره مبارکه برائت از اوایل سال ۱۳۵۱ آغاز و حدوداً تا بهمن ۱۳۵۱ ادامه یافت. این درس تفسیر که یکی از دو درس تفسیر در حوزه علمیّه مشهد در آن روزگار بود، به‌طور معمول در روزهای تعطیلی دروس رسمی حوزه یعنی پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها در «مدرسه میرزاجعفر» از مدارس علمیّه در محدوده حرم مطهّر و بعدها در مسجدی در «پایین خیابان» و سپس مسجد قبله، برگزار می‌شد. روش به‌کار رفته در این جلسات تفسیری، روش اجتهادی است که در آن بر استفاده و راهیابی به مقصود آیات با استفاده از تفکر و تعقل تاکید شده است. ضمن اینکه در کنار روش عقلی استفاده از روش تفسیری قرآن به قرآن و بهره‌گیری معتنابه از روایات کاملا مشهود است.

این جلسات به دلیل مضمون و محتوای روشنگرانه و کاربردی آن در زنده کردن روح اسلامی در مخاطبان از سوی رژیم طاغوت به شدت مورد توجه و کنترل بوده است.

پیش از این و در سال ۱۳۹۳ مجموعه مبانی و قواعد تفسیری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای برگرفته از متون این جلسات تفسیری به صورت کتابی مستقل، استخراج و توسّط نشر «نسیم انقلاب» وابسته به «انتشارات انقلاب اسلامی» با عنوان «مروری بر مبانی، روش و قواعد تفسیری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در تفسیر سوره توبه» منتشر شده بود. برای تتمیم فایده، آن کتاب به ابتدای متن تفسیر سوره مبارکه‌ برائت افزوده شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: