یک کتاب فروش یک تجربه/ مصاحبه گاردین با صاحب کتاب‌فروشی پاول

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب‌فروشی پاول (Powell) یکی مشهورترین کتاب‌فروشی‌های مستقل در آمریکا محسوب می‌شود که در حال حاضر نه تنها یکی از رقبای اصلی غول های کتاب فروشی در آمریکا مثل آمازون و بارنزاندنوبل محسوب می‌شود بلکه در نقد و تحلیل کتاب‌های جدید النشر با روزنامه‌ها و سایت‌های ادبی نیز رقابت می‌کند. روزنامه گاردین مصاحبه‌ای با مایکل پاول صاحب این کتاب‌فروشی موفق در پورتلند آمریکا ترتیب داده است:

در شغل کتاب فروشی کدام قسمت را از بقیه بیشتر دوست دارید؟
تاریخ کشورها علاقه شخصی من است و همیشه دوست دارم در قفسه‌های این جور کتاب‌ها بچرخم و اگر تاریخ بریتانیا باشد بهتر است. همیشه در این جور قفسه‌ها یک کتاب هر روز می خوانم.
 
اگر در کتاب‌فروشی فضای نامحدود داشتید چه کار می‌کردید؟
فضای بیشتر برای نشستن، خوابیدن یا صبحانه خوردن و … ؟ باید ببینید از فضای بیشتر چه می‌خواهید. ولی بهتر است از فضای موجود برای جلب مشتری استفاده کنید. یعنی اینکه یک جوری همه چیز را برای مشتری فراهم کنید و حتی اگر شد جای خوابش را هم توی کتاب فروشی بسازید تا جای دیگر نرود.
 
چرا پاول نسبت به دیگر کتاب فروشی‌ها در آمریکا بهتر عمل می‌کند؟
همیشه اعتقاد داشتم در مورد کتاب‌فروشی حجم کتاب‌هایی که دارید مهم نیست. مهم عناوین روی جلد کتاب‌هاست که چقدر جذاب و چگونه در کنار هم چیده شوند. باید هر روز فروش داشت و به جای کتاب‌های قدیمی کتاب‌های جدیدتر آورد تا مشتری همیشه جذب کتاب فروشی شما باشد.
 
از اولین خاطره کودکی خود در بازدید از یک کتاب فروشی به یاد دارید؟
در همسایگی خانه ما یک کتاب فروشی وجود داشت و برای روز تولدم یک کتاب از کتاب فروش همسایه گرفتم و به نظرم همیشه داشتن یک کتاب هدیه به آدم روحیه می‌دهد.
 
اگر شغل کتاب فروشی نداشته باشید ترجیح می دهید چکاره باشید؟
همیشه کتاب فروشی باقی خواهم ماند. نمی توانم به غیر از فروختن کتاب به چیز دیگری فکر کنم. شاید اگر به شغل دیگری فکر کنم آن وقت در کتاب خانه برای خودم کاری دست و پا خواهم کرد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: