گزارش نمایشگاه تایپه و رونق بازار کتاب کودک

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشرزویکلی، نمایشگاه کتاب تایپه (TIBE) پایتخت کشور تایوان در حالی بیست و هفتمین سال خود را پشت سر گذاشت که مسئولان تایوانی از فروش بالای کتاب‌های کودک خبر می‌دهند. نمایشگاه کتاب تایپه تا ۱۷ فوریه ادامه داشت. این نمایشگاه با ایام سال نو چینی نیز همزمان بود و رنگ و بوی خاصی داشت.

نمایشگاه کتاب تایپه آنطور که مسئولانش ادعا می‌کنند سومین نمایشگاه بزرگ در جهان از نظر وسعت و حجم ناشران شرکت کننده در آن محسوب می‌شود.  مسئولان تایوانی امسال از حضور گسترده ناشران کتاب‌های کودک در نمایشگاه امسال خبر دادند. مسئولان گفتند سال گذشته بازار کتاب‌ کودک نیز رونق زیادی داشت که طبق آمارها بیش از ۱۷هزار نسخه کتاب کودک در این کشور منتشر شد که نسبت به سال گذشته ۱۱درصد رشد داشته است.
 
انتشارات هسین یی امسال برای اولین بار در نمایشگاه کتاب تایوان حضور داشت. این انتشارات به طور اختصاصی کتاب‌های کودک مصور چاپ می‌کند. سینگ جو چانگ مدیر اجرایی این انتشارات می‌گوید از زمان تاسیس این انتشارات در سال ۱۹۷۱ تا کنون چنین رونقی را در بازار کتاب کودک تجربه نکرده است. وی کیفیت کتاب‌های کودک امسال را در نمایشگاه قوی ارزیابی کرد و گفت به نظر می‌رسد بازار کتاب تایوان فصل جدیدی از نشر و چاپ کتاب کودک را تجربه می‌کند.
 
چانگ گفت: در بازار کتاب این روزهای کشور تایوان تنوع زیادی در حوزه کودک ایجاد شده است و ناشران برای بالا بردن کیفیت کتاب‌های خود بیش از پیش تلاش می‌کنند.
 
انتشارات بوکمن با کتاب‌های کودک آموزش زبان امسال حضور گسترده‌ای در نمایشگاه تایوان داشت. جروم سو مدیر این انتشارات نیز از فروش بالای کتاب‌های کودک در بازار تایوان می‌گوید و اینکه کتاب‌های کودک در دوره معاصر تنها به کتاب‌های آموزشی خلاصه نمی‌شود. وی گفت: امسال شاهد چاپ طیف گسترده‌ای از کتاب‌های کودک به زبان‌های مختلف بودیم که نمایشگاه تایوان عرضه کرده بود.
 
این ناشر خارجی حاضر در نمایشگاه تایوان افزود: امسال ثبات بازار کتاب تایوان عامل اصلی حضور خارجی‌ها در این کشور بود. وی درباره تجربه حضور انتشاراتش در کشور تایوان نیز گفت و اینکه رابطه خوب با مدارس و دانشگاه موجب افزایش فروش کتاب‌های آموزشی این انتشارات شده است.
 

مارکو رودینو ناشر ایتالیایی حاضر در نمایشگاه کتاب تایپه از سال ۱۹۹۲ در این نمایشگاه حضور داشته است. وی اعتقاد دارد تایوان بعد از کشور ژاپن بزرگترین بازار کتاب‌های آسیایی است که در این میان بازار کتاب‌های کودک جایگاه ویژه‌ای دارد. وی گفت: امسال از غرب و شرق در نمایشگاه حضور داشتند و معلوم بود که رشد و رونق بازار کتاب تایوان خوب است که تعداد ناشران نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
 
رودینو اعتقاد دارد تایوان هنوز قطب اصلی کتاب‌های خارجی و ترجمه آنها به زبان‌های آسیایی است که بیشتر حجم کتاب‌ها را نیز کتاب‌های مستند و کودک شامل می‌شود.
 

لارنس ریچارد رئیس بخش فروش انتشارات بونیر انگلیس نمایشگاه کتاب امسال تایوان را نسبت به سال‌های گذشته پررونق ارزیابی کرد و گفت: علاقه به عناوین کتاب‌های آموزشی و مستند بسیار چشمگیر است. وی گفت: نکته بسیار جالب نمایشگاه تایپه حضور ناشران خارجی است که به هیچ وجه در نمایشگاه‌های دیگری مثل بولونیا یا فرانکفورت حضور نداشتند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: