گرمسار با کمبود شدید فضای کتابخانه‌‌ای روبه‌روست

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلیرضا آرامی امام جمعه شهرستان گرمسار در نشست کتابداران با ابراز خرسندی از فعالیت کتابخانه‌های عمومی این شهرستان گفت: کتابداران نقش بسزایی در ترویج فرهنگ مطالعه دارند و ارزش کار آنها بسیار بالاست و رسالت مهمی بر عهده دارند.

امام جمعه شهرستان گرمسار با اشاره به اینکه باید به بخش کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی توجه ویژه‌ای شود، افزود: کار فرهنگی برای نسل کودکان باید به‌صورت بنیادی و ماندگار انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه کتاب از جایگاه بالایی برخوردار است، اضافه کرد: در آینده نزدیک احداث یک کتابخانه بزرگ و استاندارد در شهرستان گرمسار را در دستور کار جلسه شورای فرهنگ عمومی قرار خواهیم داد.

حسن نورمحمدی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار در این نشست نیز با اشاره به اینکه بیش از پانزده سال از تشکیل نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌گذرد، گفت: در این مدت شاهد اتفاقات ارزنده و ماندگاری در عرصه کتاب و کتاب‌خوانی بود‌ه‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه ارتقاء کمی و کیفی کتابخانه‌های عمومی بسیار چشمگیر بوده است، افزود: ارتقاء جایگاه و امنیت شغلی کتابداران و همکاران تلاشگر در این سنگر در قیاس با سال‌های قبل قابل‌مقایسه نیست.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار گفت: هم اکنون در حوزه فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان یک پایگاه فرهنگی درآمده است .

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها در سال جاری افزود: برگزاری بیش از ۹۰ مورد نشست کتاب‌خوان با موضوع‌های مختلف، اجرای برنامه قصه‌گویی در محیط کتابخانه و در سطح مدارس شهرستان، حضور کتابداران در سطح مدارس، بازدیدهای گروهی دانش آموزان از محل کتابخانه، تشکیل نشست‌های جمع‌خوانی، بلندخوانی و صحیح‌خوانی کتاب، برگزاری پنج مورد مسابقه کتاب‌خوانی برای اقشار مختلف، برنامه رونمایی از چهار اثر تألیفی اعضای فعال کتابخانه‌ها، برگزاری چهار جلسه نقد و بررسی کتاب با حضور صاحبان اثر، برگزاری کلاس‌های تابستانی شامل: روخوانی قرآن، طراحی و نقاشی، قصه‌گویی خلاق و خوشنویسی، برگزاری بیش از ۱۰ جلسه شرح اشعار عرفانی حافظ با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، برگزاری جشنواره بازی‌های فکری برای کودکان و نوجوانان، برگزاری مسابقه ساخت کاردستی با اشیاء دورریز، برگزاری موفق مسابقه خاطره‌نویسی با موضوع کتاب کتاب‌خوانی و کتابخانه ازجمله برنامه‌های جنبی کتابخانه‌های شهرستان گرمسار بود که به همت و پشتکار کتابداران برگزار شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار افزود: امسال افتخاراتی شامل راه‌‌یابی دو تن از همکاران به جشنواره قصه‌گویی منطقه‌ای و در نهایت یک نفر به مرحله کشوری، تقدیر از دو نفر از مسئولان کتابخانه‌های این شهرستان کتابخانه عمومی استاد مطهری و کتابخانه عمومی علامه ایوانکی به‌عنوان مسئول برتر استانی، انتخاب عضو نوجوان این شهرستان به‌عنوان کتاب‌خوان نوجوان برتر استانی داشتیم.

نورمحمدی با اشاره به اینکه ۹۹ هزار و ۵۳۸ نسخه تعداد کتاب در کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار وجود دارد، تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان را ۴۵۵۵ نفر اعلام کرد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی این شهرستان با اشاره به فضاهای محدود کتابخانه‌های عمومی سطح شهر گرمسار گفت: امروز به جهت کمبود فضا به‌هیچ‌وجه قادر به توسعه کتابخانه‌ها نیستیم و عملاً در اجرای برنامه‌ها با برخی مشکلات مواجه هستیم.

نورمحمدی ایجاد یک باب کتابخانه عمومی استاندارد و به‌روز را از مهمترین نیازهای اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گرمسار مطرح کرد و گفت: با توجه به شرایط فرهنگی حاکم در این شهرستان و داشتن مراکز آموزش عالی و علاقه‌مندی خانواده‌ها به تحصیلات عالیه مطمئناً ایجاد این فضا در توسعه پایدار شهرستان اثر دوچندان خواهد گذاشت.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: