گرانی کاغذ و مشکلات چاپ کتاب در روسیه/ راهکارهای کتاب‌فروشان چیست

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، ناشران کشور روسیه از وضعیت گرانی کاغذ و عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار کتاب شکایت دارند و اینطوری که پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ با کاهش فعالیت ناشران و تعدیل نیرو در این صنف روبرو هستیم. ناشران می‌گویند به احتمال زیاد از تعداد عناوین تحت چاپ خود در سال جاری کاهش دهند. ظاهراً امسال اولویت ناشران روسی چاپ کتاب‌های نویسندگان داخلی باشد.
 
در سال‌های اخیر قیمت کاغذ در بازار افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است که اولین نتیجه آن افزایش قیمت کتاب‌ها بوده که در سال جاری به نظر می‌رسد به اوج خود برسد. به این افزایش قیمت مالیات ارزش افزوده کشور روسیه را نیز باید اضافه کرد که دولت گفته از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد خواهد رسید.
 
الکسی آیلین مدیر انتشارات آلپینا منتشر کننده کتاب‌های اقتصادی و تجاری، روان‌شناسی و فلسفه از وضعیت نابسامان بازار کتاب روسیه در سال گذشته و امسال خبر می‌دهد. به گفته وی قیمت کاغذ در سال جاری ۴۰درصد افزایش داشته است که علاوه بر این هزینه‌های جانبی نیز تا ۱۵درصد رشد داشته که مجموع آنها موجب تعطیلی بسیاری از  انتشاراتی‌ها شده است.
 
لئونید شکورویچ مدیر انتشارات آزبوکا آتیکوس منتشر کننده رمان‌های کلاسیک نیز از گرانی کاغذ در روسیه شکایت دارد و می‌گوید این انتشارات احتمالاً امسال در ترجمه و چاپ رمان‌های خارجی محدودیت داشته باشد. وی گفت: انتشارات آزبوکا نسبت به سال ۲۰۱۴ تعداد ترجمه‌هایش کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته و به نظر می‌رسد روند کاهشی نیز در سال جدید ادامه داشته باشد.
 
کتابفروش‌های روسی نیز از کسادی بازار کتاب در سال گذشته و اوایل سال جاری خبر می‌دهند. به گفته آنها بسیاری از کتاب‌های موجود در انبارها مربوط به فصول گذشته چاپ هستند و هنوز فروش نرفته‌اند. البته به نظر می‌رسد ناشران با وجود گرانی بازار قصد افزایش قیمت کتاب‌ها را ندارند چون همین افزایش موجب کسادتر شدن بازار خواهد شد.
 
به گفته ناشران و کتاب‌فروشان روسی آنها برای بهتر شدن وضعیت خود اقدام به چیدمان و تزئین و یک سری کارهایی شبیه لیست کردن کتاب‌های مورد علاقه مشتری‌ها می‌کنند. آنها کتاب‌هایی که کمتر فروش می‌رود را از قفسه‌های خود جمع می‌کنند و به جای کتاب‌های علمی بیشتر به کتاب‌های داستانی و عامه پسند روی آورده‌اند.
 
ایگور آرتمیف رئیس سرویس توزیع کتاب فدرال روسیه (FAS) شروع افزایش قیمت کاغذ را از سال ۲۰۱۰ عنوان کرد و از برنامه‌های دولت برای بهبود بخشیدن به وضعیت بازار کتاب خبر داد. وی گفت: برنامه‌های ما از سال‌های گذشته برای ثبات قیمت کاغذ شروع شده است و امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم دوباره به این ثبات برسیم.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: