«کتاب سال عملکرد ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» منتشر می‌شود

مصطفی حبیبی؛ مسئول دبیرخانه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اشاره به تدوین «کتاب سال عملکرد ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»، بیان کرد: این کتاب، همه خانواده ایثارگران در بخش‌های مختلف وزارتخانه اعم از معاونت‌ها، سازمان‌ها و موسسات زیرمجموعه که به نوعی با موضوع ایثار، ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار مربوط می‌شوند را دربرمی‌گیرد.
 
وی ادامه داد: در راستای این طرح، فرم‌هایی به ستاد وزارتخانه، سازمان‌های مرتبط و ادارات‌کل استان‌‌ها فرستاده شد تا گزارش فعالیت‌های خود را در بخشِ‌های وظایف و تکالیف قانونی، تسهیلات، مناسبت‌ها و برنامه‌های مرتبط با دفاع مقدس مانند کتاب سال دفاع مقدس یا سوم خرداد و …، همچنین حوزه‌های تخصصی مربوط به ترویج فرهنگ ایثار مانند جشنواره‌های سینمایی و فعالیت‌های ایثارگران هنرمند، ارائه دهند.
 
این کارشناس دفتر ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: هدف از تدوین این اثر، باز شدن بحث ایثارگران و شناسایی ایثارگران در همه بخش‌ها و مشخص شدن وظایف قانونی با توجه به اسناد بالادستی است. علاوه بر سند جامع بیانات رهبری، قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، موارد مرتبط با ایثارگران در سند چشم‌انداز و ماده ۸۶ قانون برنامه ششم توسعه نیز در این کتاب ارائه می‌شود. به‌عنوان مثال ماده ۸۶ قانون برنامه ششم می‌گوید که ۲۰ درصد اعتبارات فرهنگی باید به ترویج فرهنگ ایثار اختصاص یابد.
 
حبیبی افزود: قصد این کتاب، ایجاد کار مازاد نیست، بلکه بنا دارد آنچه در حوزه ایثارگران و فعالیت‌های مرتبط در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت انجام گرفته را تجمیع کند. تاکنون در بخش‌های مختلف در قالب‌های گوناگون ازجمله سینمایی و کتاب و … کارهای پراکنده‌ای صورت گرفته که لزوم تجمیع مجموعه این فعالیت‌ها احساس می‌شود.
 
مسئول دبیرخانه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در پایان با اشاره به روند تدوین و زمان انتشار جلد نخست این کتاب، اظهار کرد: اگر همه بخش‌ها همکاری لازم را داشته باشند و گزارش‌ها به موقع ارسال شوند، تلاش داریم اردیبهشت‌ماه سال ۹۸، جلد نخست این مجموعه را که بیشتر شامل کلیات و موارد مربوط به تکریم ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار است را چاپ و منتشر کنیم.  
این مطالب را به اشتراک بگذارید: