کتابخانه ملی ایران برای حفظ ارزش‌های دفاع مقدس کمر همت بسته است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صبح شنبه ۶مهرماه در همایش تجلیل از مقام سربازان دوران دفاع مقدس یادبود حماسه عملیات غرورآفرین ثامن الائمه(ع) که در مرکز همایش‌های این سازمان برگزار شد، ضمن خیر مقدم گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران موظف به حفظ میراث معنوی، مکتوب و تاریخ شفاهی این سرزمین است.

بروجردی افزود: کسانی که از ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مکان حضور دارند و با حضور گرم خود یاری‌گر سازمان هستند بدانند که آنچه که می‌نگارند، صیانت، حفاظت و حراست می‌کنند، حاصل تاریخی است که این عزیزان با تلاش‌های خود آن‌ها را نگاشتند و خون گرم خود را به این سرزمین اهدا کردند و در نهایت ماندگاری را برای ایران اسلامی به ارمغان آوردند.

وی ضمن تاکید بر ارزشمند بودن کسانی که مدافعان این سرزمین هستند، به آیاتی از قرآن کریم اشاره کرد و ادامه داد:براساس این آیات، خداوند خریدار جان‌های کسانی است که در دفاع از اموال و انفس مردم سرزمین خود تلاش کردند و این تلاش را به این مردم تقدیم کردند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به هفته دفاع مقدس با ایام شهادت امام حسین (علیه السلام) متذکر شد: تلاش شما ماندگاری و اثربخشی را در این سرزمین به ارمغان آورده است.

بروجردی تصریح کرد: امام حسین(علیه السلام) برای ماندگاری دین خدا استقامت و مقاومت کرد و ذلت را نپذیرفت. حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در اینباره می‌فرمایند که قیام من برای حفاظت و حراست از دین جدم رسول خدا(ص) است و من برای این مقاومت و ایستادگی کردم.

وی یادآور شد: سرزمین ما سرزمینی است که ادعای مسلمانی دارد چراکه مردمان این سرزمین مسلمان بوده و بر این امر پایبند هستند، لذا در چنین شرایطی لازم است حفاظت، حراست و پایداری برای حفظ ارزش‌های آفریده شده و دفاع از ایده‌ها و اعتقاداتی که بر مبنای دین خداست تلاش شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: در این میان شرایطی پیش آمد کسانی در مقابل دینداری ما هجمه آورند و سعی کردند باورهای مردم را خاموش کنند اما مردم ایستادگی کردند و هشت سال دفاع مقدس را رقم زدند.

وی به نقش بی‌بدیل سربازان و زنان در دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: به دنبال استقامت مردم ایران حتی یک وجب از این سرزمین و خاک آن به دست دشمن سپرده نشد.

بروجردی یادآورشد: امروز به دنیا اعلام می‌کنیم ما در هشت سال جنگ دفاع کردیم و آغازگر جنگ نبودیم بلکه مدافع این سرزمین بودیم برای اینکه برای این مردم بتوانیم صلح را به ارمغان بیاوریم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان کرد: بر همین اساس رییس جمهور کشور در مجمع عمومی سالانه ملل متحد تاکید می‌کند که بیایید با هم صلح هرمز را شکل دهیم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به تحریم‌های اعمال شده بر کشور اشاره کرد و افزود: امروز درگیر جنگ اقتصادی و تحریم هستیم اما ملت ایران تصمیم گرفته هرگز در مقابل بیگانگان سرتعظیم فرود نیاورد.

وی متذکر شد: ما این ایثارگری‌ها را به پاس حرمت خون‌های ریخته شده به نسل بعد منتقل می‌کنیم. امید است این تلاش‌ها همچنان مثمر ثمر باشد و نسل آینده این مردم بر خود ببالد که پدرانشان توانستند امنیت را به ارمغان بیاورند.

بروجردی با تاکید بر اینکه این تلاش‌ها باید در جایی ثبت، حفظ و حراست شوند، اضافه کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای محافظت و حراست تمامی این زحمات کمر همت بسته است و تلاش می‌کند.

وی تصریح کرد: دولت در این مقطع تصویب کرد که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران موظف است تمام اسناد مربوط به دوران دفاع مقدس را نگهداری و حفظ کند و اکنون این سازمان درحال انجام این رسالت است.

وی از توافق کتابخانه ملی ایران با سازمان هلال احمر سخن به میان آورد و تصریح کرد: برهمین اساس مقرر شد تعداد ۴۰هزار پرونده کسانی که اسیر، مفقود یا به شهادت رسیده اند به این سازمان منتقل شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: برهمین اساس از فعالیت تمامی کسانی که می‌خواهند بر اساس این اسناد تحقیق، مطالعه و پژوهش داشته باشند استقبال می‌کنیم.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: