کتابخانه‌گردی فرصت آشنایی مردم با کتابخانه‌های عمومی است

علی نیکنام؛ مدیر‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره ظرفیت‌های اجتماعی کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: طی ۴۰ سال گذشته کتابخانه‌های عمومی کشور افت و خیز‌های فراوانی را پشت‌ سر گذاشتند. یکی از نکات جذاب طی چند سال گذشته تاکید بر مسئولیت اجتماعی کتابخانه‌های عمومی است که نشان از نزدیک شدن به کارکرد اصلی آن‌هاست.   
 
کتابخانه‌‌های عمومی به کارکرد‌های اصلی توجه دارد 
وی افزود: سال‌‌ها امانت‌ کتاب، تنها کارکرد کتابخانه‌های عمومی بود و به موضوع تبلیغ و آگاهی‌بخشی درباره ظرفیت‌های کتابخانه توجه نمی‌شد؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد طی ۱۵ سال گذشته کتابخانه‌‌های عمومی در حال نزدیک شده به کارکرد‌های اصلی خود هستند.
 
نیکنام ادامه داد: برگزاری نشست‌های نقد و بررسی کتاب در کتابخانه‌ها زمینه قابل‌توجهی برای آشنایی مخاطب با نویسندگان را فراهم کرده است؛ علاوه‌براین تشکیل کارگروه کاهش آسیب‌‌های اجتماعی با حضور استادان صاحب‌نام کشوری، معرفی کتاب‌ به مناسبت‌های مختلف نیز از دیگر  رویکردهای نهاد در تحقق اهداف اصلی است.  
 
وی درباره نقش کتابخانه‌های عمومی در ترویج کتابخوانی در شرایط گرانی قیمت کتاب گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل تاسیس کتابخانه‌های عمومی کشور، ایجاد عدالت برای دسترسی به کتاب در مناطق مختلف کشور است. برای تحقق بیشتر این هدف ۶ دستگاه کتابخانه سیار برای دسترسی شهرستان‌های استان تهران فعالیت می‌کنند. مقرر شده، سال آینده نیز سه دستگاه دیگر نیز افزوده شود.

مردم با کتابخانه‌های عمومی نا‌آشنا هستند 
مدیر‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران درباره اهمیت اجرای طرح کتابخانه‌گردی، بیان کرد: یکی از نقاط ضعف، ناآشنایی مردم با کتابخانه‌های عمومی است؛ بنابراین یکی از اهداف از برگزاری دومین دوره طرح کتابخانه‌گردی و با دعوت از مسئولان حوزه‌های مختلف، ایجاد زمینه برای آشنایی بیشتر  مردم با کتابخانه‌های عمومی است.
 

وی افزود: یکی از فعالیت‌ها برای افزایش آشنایی مردم با کتابخانه‌های عمومی، تاسیس کتابخانه‌ها نزدیک مدارس و بوستان‌هاست. حضور کتابدار‌ها در مدارس برای کتابخوانی، اجرای طرح «یاوران کتاب» با مشارکت دانش‌آموزان از دیگر برنامه‌ها برای آشنایی بیشتر مردم با کتابخانه‌های عمومی است.
 
نیکنام با اشاره به برگزاری جشنواره قصه‌گویی از سوی  نهاد کتابخانه‌های عمومی ادامه داد: این رویداد با استقبال قابل‌توجه  خانواده‌ها روبه‌رو شد و هر چند در مقایسه با جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سابقه کمتری برخوردار است، اما موثر برگزار شد.

فعالیت ۱۱۵ کتابخانه عمومی در تهران 
وی افزود: در حال حاضر ۱۱۵ کتابخانه عمومی در تهران وجود دارد و مقرر شده، سال آینده پنج باب کتابخانه جدید به این تعداد افزوده شود.
 
مدیر‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران افزود: با توجه به وجود کتابخانه‌های عمومی متعدد در شهر تهران علاوه‌بر اداره کل کتابخانه‌ها مانند شهرداری تهران و همچنین امور مساجد، مشکل اصلی تعداد کتابخانه نیست بلکه، مردم به کتابخانه کم  مراجعه می‌کنند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: