کاهش زمان دسترسی محققان به اسناد در سازمان اسناد و کتابخانه ملی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی  13 مهر با حضور در ساختمان آرشیو ملی ایران از روند پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن و مجموعه‌های آرشیوی و فراهم‌آوری اسناد بازدید کرد.

بروجردی در نشست اختتامیه این پروژه که با حضور فاطمه پهلوانی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری برگزار شد، گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی به‌عنوان یک مجموعه فرهنگی با پشتوانه قانون فعالیت می‌کند ولی از نگاه مدیران کلان کشور فعالیت‌های این نهاد مغفول مانده است.

وی همچنین با اشاره به فاطمه پهلوان افزود: انتظار می‌رود سازمان ملی بهره‌وری فعالیت‌های فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی به‌خصوص پروژه‌های بهره‌وری در این سازمان را به دیگر نهادهای اجرایی به عنوان الگو گزارش کند.

بروجردی با اشاره به مغفول ماندن فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نگاه مدیران کلان کشور، ادامه داد: شاید بخشی از این مسئله به خودمان برمی‌گردد که با این حجم کار و بهره‌وری نتوانستیم به درستی فعالیت هایمان را معرفی کنیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تصریح کرد: یکی از گلایه‌ها این بود که سازمان اسناد (آرشیو ملی) اسناد را به راحتی در دسترس پژوهشگران قرار نمی‌دهد که براین حسب تصمیم به بازنگری در سیاست‌های آرشیو ملی شد.

بروجردی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ حافظه ایران و ایرانیان است و برای آیندگان آن را حفاظت می‌کند و به هیچ عنوان ملک ما و ارث پدری نیست و در این زمینه مدیران، همکاران و کارشناسان این نهاد،کارشان را با عشق انجام می‌دهند و حتما نتایج زحمات آن‌ها در معرض معرفی بیشتر قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن در آرشیو ملی ایران که باعث ارتقای بهره‌وری نیز خواهد شد، افزود: انتظار از سازمان ملی بهره‌وری این است که فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی به دلیل عملکرد فرهنگی، منفک از فعالیت‌های اجرایی دیگر نهادها نشود.

بروجردی در ادامه با پرداختن به برخی مشکلات جدی با نهادهای اجرایی که اسناد خود را تحویل این سازمان نمی‌دهند پرداخت و گفت: به عنوان نمونه وزارت نفت تا مدتها اسناد خود را تحویل نمی‌داد، درحالیکه نهادهای اجرایی برای تحویل اسناد براساس قانون مکلف به این کار هستند.

معرفی بیشتر بهره‌وری سازمان اسناد و کتابخانه ملی
فاطمه پهلوان، رئیس سازمان ملی بهره‌وری نیز در ادامه آیین اختتامیه پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن؛ با تبریک به رئیس و مدیران سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای اجرای این پروژه که کاری زیربنایی برای ارتقای بهره‌وری است، گفت: بهره‌وری با هر کاری عجین است و نباید صرفا بهره‌وری را در سنجش شاخص‌ها ببینیم.

وی ادامه داد: در کشور ما هنوز بهره‌وری را در نگاه اقتصادی می‌بینند، درحالی که مهم‌ترین تعریف بهره‌وری نظم فرایندها است.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری با اشاره به گزارش بهره‌وری فعالیت‌های ۳۴ دستگاه که به رئیس جمهور ارائه می‌شود، از عملکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای اجرای پروژه بهبود فرایندها ابراز خرسندی کرد.

پهلوان در ادامه ابراز امیدواری کرد تا طی فرایند پیوستن این سازمان در ارائه گزارش‌های بهره‌وری خود؛ بهره‌وری این سازمان نیز در کنار ۳۴ دستگاه اجرای دیده و گزارش شود.

براساس این گزارش، در اختتامیه پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن، کارشناسان این پروژه به تفکیک؛ به تشریح عملکرد و اصلاح خدمات اداره کل‌های خود در روند اجرای این پروژه پرداختند که از جمله نتایج این پروژه کاهش زمانبندی در فراهم‌آوری اسناد و کمترکردن زمان دسترسی پژوهشگران به اسناد عنوان شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: