چهارمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عطاءالله رفیعی‌آتانی دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی در آستانه برگزاری این کنگره به برگزاری مراسم اهدای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و گفت: این جایزه هر دو سال یک بار در زمان برگزاری کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی به افراد و شخصیت‌های علمی اعطا می‌شود که دستاورد جدید علمی و  دستگاه نظریه منسجمی در یک حوزه علمی خاص در علوم انسانی با رویکرد اسلامی ارائه کرده باشند.

وی ادامه داد: این افراد شخصیت‌های از پیش شناخته شده‌ای هستند که جامعه علمی درباره آن‌ها از قبل داوری کرده است. این شخصیت‌ها علاوه بر داشتن نظریه منسجم که در قالب کتاب‌ها و مقالات مختلف منتشر شده است، دارای مجموعه تلاش‌های مرتبط با حوزه علمی‌شان هستند به طوریکه به تربیت شاگرد و محقق و ارائه نظریه کمک‌های زیادی کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در این دوره از جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به سه نفر از شخصیت‌های علمی جایزه اعطا می‌شود گفت: دو تن از این شخصیت‌ها داخلی و یکی از آن‌ها، شخصیت علمی خارج از کشور هستند. این افراد در مراسم اختتامیه کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی که در محضر یکی از علما و مراجع تقلید در شهر مقدس قم برگزار می‌شود، معرفی شده و از آن‌ها تقدیر به عمل می‌آید.

رفیعی‌آتانی درباره هدف از برگزاری این جایزه جهانی گفت: علاوه بر تکریم و بزرگداشت شخصیت‌های علمی، ارج نهادن جامعه علمی برجستگان علوم کشور و نشان دادن قله‌های علمی به قشر جوان جامعه از دیگر اهداف برگزاری این جایزه محسوب می‌شود.

استاد دانشگاه علم‌و‌صنعت ادامه داد: معرفی این شخصیت‌های علمی الگوها، مدل‌ها و چهره‌های علمی را به جامعه معرفی می‌کند تا جوانان بدانند از چه افرادی می‌توانند بیاموزند. شخصیت‌های برجسته علمی چراغ راهنمایی برای جامعه جوان علمی محسوب می‌شوند تا نتیجه موفق از کار علمی را مشاهده کنند.

دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی تصریح کرد: برگزاری جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی باعث توجه جامعه به برجستگان علوم مختلف می‌شود تا از این طریق از آثار آن‌ها در دانشگاه‌ها و مراکز دیگر علمی استفاده مطلوب صورت بگیرد، بدین معنی که انگشت اشاره‌ای به سوی دستاوردهای علمی موفق و موثر گرفته شود تا مراجعه کنندگان به مراکز علمی برای کسب اطلاعات بیشتر از آثار این شخصیت‌های برجسته علمی بهره کافی را ببرند.

رفیعی‌آتانی تصریح کرد: این فرایند گفتمان‌سازی و جریان‌سازی در فضای علمی است تا اذهان عمومی کشور را تحت تاثیر قرار دهد زیرا دستاوردهای علمی که در بستر گفتمان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی شکل گرفته، مورد توجه همگان قرار بگیرد و هر نهاد و سازمانی بر حسب وظیفه‌ای که بر عهده دارد به شخصیت‌ها، رویکردها و موضوعات علمی توجه نشان دهد.

رفیعی آتانی در پایان سخنانش اظهار کرد: منتقدان و افرادی که نقدهای سازنده به جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی دارند می‌توانند آن را رصد کرده و دیدگاه‌های علمی خود را که به تصحیح این فرآیند کمک می‌کند ارائه نمایند.

اهدای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی از دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی آغاز به کار کرد و به نوآوران و نظریه‌پردازان حوزه علوم انسانی اهدا شد. هدف این جایزه  ایجادبستر مساعد برای ترغیب پژوهشگران به کار مضاعف و درجه یک علمی و کمک به رشد نظریه پردازی و نوآوری علمی در عرصه علوم انسانی اسلامی است و قله‌های علمی در هر رشته را معرفی می‌کند؛ اقدامی که امکان بهره‌گیری از دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام را فراهم می‌کند و آن‌ها را بیشتر به جامعه علمی معرفی می‌کند.

بر اساس نظام‌نامه مصوب، جایزه ویژه به برترین نوآوری و نظریه در قلمرو علوم انسانی اسلامی، در صورت به دست آوردن حد نصاب‌های لازم اعطا می‌شود. به علاوه هر نوآوری و نظریه برتر در هر یک از رشته‌های علوم انسانی نیز جایزه  مشروط به اخذ حد نصاب لازم، داده می‌شود.
جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی بیش از آنکه ارزش مادی خود را به رخ بکشد، به دنبال معرفی اعتبار و وجاهت علمی خویش در مجامع علمی دنیای اسلام است. تعیین شاخص‌های دقیق برای ارزیابی آثار علمی در هر رشته با همراهی صاحب نظران مطرح حوزه و دانشگاه، این جایزه را از جوایز علمی موجود در عرصه علوم انسانی متمایز ساخته است.

کمیته اعطای جایزه به انتخاب افرادی اهتمام دارد که فراتر از ارائه یک یا چند نظریه ممتاز، صاحب تلاش ‌های متنوعی باشند که به پیشرفت علوم انسانی اسلامی و افزایش دارایی‌های علمی آن در رشته‌های کلیدی کمک نموده و جامعه علمی بتواند با اتکاء به ظرفیت‌‌های آنان، به راه خود بهتر از گذشته ادامه دهد.

جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی در سطح بالاترین ارزش مادی و معنوی در نوع جوایز مشابه در جمهوری اسلامی ایران و با ماهیت غیر دولتی اعطا می‌شود.این جایزه جهانی از سال ۱۳۹۲ و همزمان با اختتامیه دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی برگزار شد و در سه دوره برگزاری چهره‌های برجسته علمی را معرفی و از آنها تقدیر به عمل آورد.

برگزیدگان دوره‌های قبلی جایزه جهانی عبارتند از: آیت‌الله علیرضا اعرافی، مسعود العالم چودری، حجت‌الاسلام سید‌عباس موسویان، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، مسعود درخشان،عباس میرآخور، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا،  حسن سبحانی، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه و طه عبدالرحمن.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: