پروژه اتمی آلمان نازی در یک نمایشنامه

حسین شیخ‌رضایی؛ مدیر مسئول انتشارات کرگدن در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: با وجود آنکه سال‌ها در حوزه فلسفه و علوم انسانی کتاب‌های فراوانی را منتشر کردیم، اما چون طیف مخاطبان کتاب‌های ما عموم مردم را در برمی‌گیرد، چند سالی می‌شود که تلاش می‌کنیم در زمینه علوم تجربی با محوریت عامه‌پسندانه کتاب‌های جدیدتری منتشر کنیم.
 
وی درباره یکی از کتاب‌هایی که در حوزه علم بر صحنه به تازگی روانه بازار نشر شده است، گفت: به تازگی کتابی با محوریت موضوعات علمی روانه بازار کتاب کردیم که «فارم‌هال» عنوان اصلی آن است. این اثر به نوعی علم را بر روی صحنه روایت می‌کند. بخش اول ابن کتاب نمایشنامه‌ای درباب پروژه اتمی آلمان است و بخش‌های بعدی کتاب اسناد و مدارکی از این رویداد تاریخی است. 
 
شیخ رضایی ادامه داد: دیوید کسیدی نویسنده آمریکایی و مورخ علمی تلاش کرده است هر آنچه که درباره پروژه اتمی آلمان کشف کرده را در این کتاب بگنجاند. در سراسر جهان مشابه چنین کتاب‌ها و نمایشنامه‌هایی که بر صحنه رفته‌ و مورد اقبال عمومی هم قرار گرفته‌اند، کم نبوده‌اند؛ از جمله نمایشنامه‌هایی درباره چارلز داروین یا اسحاق نیوتن. این اثر توسط شاپور اعتماد ترجمه شده است.

 
وی درباره اهمیت تاریخ علم و ضرورت انتشار کتاب برای عموم در این حوزه گفت: در حقیقت قصد داریم نمایشنامه‌های بیشتری که در باب تاریخ علم و سرگذشت دانشمندان است منتشر کنیم امروزه مردم بیشتر به این موضوعات توجه می‌کنند و به نوعی یکی از ژانرهای مورد علاقه مردم شده است. یکی دیگر از این کتاب‌ها که می‌تواند برای مردم جذاب باشد نمایشنامه‌ای درباره سرگذشت چارلز داروین است که به زودی منتشر خواهد شد.

شیخ‌رضایی گفت: «تاریخ کوتاه فیزیک»، «فراتر از عدم قطعیت» آثاری است که راجع به فیزیک کوانتومی از همین نویسنده نگارش یافته است در حقیقت کسیدی یک دانش‌شناس در زمینه فیزیک به ویژه فیزیک کوانتومی است که در آثارش تلفیق هنر و علم به خوبی آشکار است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: