ولایتی: نشانه تمدن‌سازی، تألیف کتاب است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سه‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه، آئین رونمایی و بازنمایی از چهل کتاب فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی در قالب همایش «چلچراغ انقلاب اسلامی» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب برگزار شد. این کتاب‌ها به همت مرکز رسانه و نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی و با مشارکت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده‌اند.
 
پیوند بین چله‌های انقلاب اسلامی ضروری است

محمدمهدی طهرانچی؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این آئین گفت: درنظر دارم تا با استفاده از بیانیه و پیام «گام دوم» مقام معظم رهبری، اشاره کنم که چرا باید چلچراغ‌های این‌چنینی بیشتر روشن شود؟ رهبر معظم انقلاب در این بیانیه یک نظریه تحت عنوان «نظریه نظام انقلابی» مطرح کرده و می‌فرمایند: «انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی، تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند. بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند».
 
وی افزود: در «نظریه نظام انقلابی» بحث چله‌های پیاپی انقلاب مطرح می‌شود. از حضرت امام خمینی(ره) در سال ۴۳ پرسیدند که طرفداران شما کجا هستند؟ و ایشان فرمودند «طرفداران ما امروز در گهواره هستند.» همین طرفداران در سال ۱۳۵۷ چله اول انقلاب را شروع کردند که چهل سال بعد این حرکت به بلوغ رسید. این نظریه می‌گوید که انقلاب و نظام  پیر نمی‌شود و از شعارهای خود فاصله نمی‌گیرد؛ بلکه شروع شده، به بلوغ می‌رسد و دوباره شروع دیگری را آغاز می‌کند.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: برای اینکه بین چله‌های پیاپی انقلاب یک اتصال وجود داشته باشد، این امر جز با کتابت، نوشتن، علم و پژوهش میسر نخواهد شد که در بیانیه مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره شده است. ما باید با این چلچراغ‌ها ارتباط بین نسلی چله اول و چله دوم انقلاب اسلامی را روشن نگه داریم.
 
طهرانچی ادامه داد: از این‌رو نوشتن زوایای مختلف انقلاب اسلامی دارای اهمیت است. این زوایا نشان از قوت‌ها و کاستی‌هایی دارد که به چله اول انقلاب اسلامی تحمیل شده است. جایی که فرسودگی مدیران می‌خواست شعارهای انقلاب را تحت تأثیر قرار دهد. این مسائل باید با نگاه‌های تیزبین اندیشمندان بررسی شود و به نسل جوانی که می‌خواهد چله دوم انقلاب را شروع کند، کمک شود تا این بار در نقطه رفیع‌تری بایستد.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت: امیدواریم چله سوم انقلاب اسلامی با قدرت شروع شده و این چله‌های پیاپی ادامه پیدا کند تا این پرچم به مولا و مقتدای ما حضرت اباصالح المهدی (عج) سپرده شود.
 
لزوم انتشار تألیفاتی در راستای رمزگشایی از انقلاب اسلامی

علی دارابی؛ معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان یکی از سخنرانان این همایش، گفت: انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین اتفاق‌ها در جهان سیاست تلقی می‌شود که بسیاری از دانشمندان از آن به‌عنوان رنسانس اسلام یاد کرده‌اند. تغییر نگرش در حوزه نظریه‌پردازی‌های انقلاب، تأثیر بسیاری در جنبش‌های آزادی‌بخش جهان اسلام داشته است.
 
وی درباره ایجاد باب گفت‌وگو در زمینه مطالعات انقلاب اسلامی، بیان کرد: فضای گفت‌وگو و پرسش و پاسخ به شبهات مطرح‌شده در حوزه انقلاب اسلامی، باید متناسب با شرایط روزگار کنونی ایجاد شود. جواب‌های دیروزی و پاسخ‌های امروزی تفاوت بسیاری دارند. انقلاب اسلامی ایران دارای مبانی عقلانی و علمی است و باید شبهات آن نیز با رویکردهای علمی پاسخ داده شود. در شرایط کنونی باید از تألیفات توصیفی صرف گذر کرد و با توسل به روش‌شناسی علمی و واکاوی مدارک و اسناد انقلاب، تألیفاتی در راستای رمزگشایی انقلاب منتشر شود.
 
معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، با اشاره به پیشنهاد راه‌اندازی جایزه جهانی انقلاب و امام خمینی(ره)، افزود: باید آثار و تولیداتی در عرصه جهانی منتشر شود و آثار نمایشی در شأن انقلاب، برای معرفی انقلاب منتشر شود. حمایت از ناشران و نویسندگان حوزه انقلاب اسلامی موجب ایجاد یک هم‌افزایی و توانمندی خواهد شد. پیشنهاد می‌کنم برای تحقق این موضوع، پاتوق و باشگاهی برای ناشران و مؤلفان حوزه انقلاب ایجاد شود.
 
دارابی با تاکید بر نگاه آینده‌پژوهانه به انقلاب و واکاوی اتفاقات ۵۰ سال آینده، گفت: تأثیرات تغییرات جهانی و آینده انقلاب باید مورد بررسی قرار گیرد. همچنین درس انقلاب اسلامی باید به بهترین و متعهدترین اساتید دانشگاه محول شود زیرا که انقلاب اسلامی ایران یک حرکت فرااسلامی و فراشیعی است که برای تمام بشریت پیام‌آور صلح و دوستی است.

نتیجه به‌بار نشستن هر تمدنی تألیف کتاب بود

علی‌اکبر ولایتی نیز در بخش دیگری از این همایش، با اشاره به نقش کتاب و موضوع تمدن نوین اسلامی، اظهار کرد: نتیجه به‌بار نشستن هر تمدنی ازجمله تمدن اسلامی، تألیف کتاب بود. در مسیر تمدن اسلامی عصر ترجمه و سپس عصر تألیف وجود دارد که در تاریخ بی‌نظیر است. در حال حاضر حوزه‌های علمیه در زمینه تألیف کتاب، مؤثر و مثمرثمر و پربار هستند، اما آنچه که بنده از سال ۴۳ تاکنون در دانشگاه مشاهده کرده‌ام این است که در گذشته، وضعیت تألیف کتاب نسبت به مقطع کنونی بهتر بود.
 
رئیس هیأت‌ مؤسس و هیأت‌ امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با انتقاد از توجه زیاد به کتاب‌های ترجمه‌ای با وجود ظرفیت‌های بسیار در بین دانشمندان کشور، ادامه داد: متأسفانه امروزه در کشور نگاه به کتاب‌های ترجمه‌ای دارند و به‌واسطه اینکه معیارهای هیئت‌ممیزه دانشگاه‌ها ناقص است، تألیف کتب با کاهش روبه‌رو است.
 
وی با تاکید بر این نکته که استادان دانشگاه باید تألیف داشته باشند درحالی‌که ارزش تألیف کم شده، گفت: شرایط بومی ایران با کشورهای دیگر متفاوت است. به‌عنوان مثال در حوزه پزشکی؛ محیط بهداشتی ایران با محیط بهداشتی کشورهایی همچون فرانسه، انگلیس و … تفاوت دارد؛ در علوم انسانی نیز همین‌گونه است.
 
ولایتی با بیان اینکه در علوم انسانی نیز دانشجویان و دانشگاهیان به کتاب‌های ترجمه‌ای روی آورده‌اند، افزود: فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ما از علوم انسانی اسلامی که به‌مراتب از علوم انسانی غربی‌ها جلوتر است، به‌دلیل توجه به کتاب‌های غربی بی‌اطلاع هستند.
 
رئیس هیأت ‌مؤسس و هیأت‌ امنای دانشگاه آزاد اسلامی با ضروری خواندن افزایش امتیاز تألیف کتاب نزد هیأت ‌ممیزه، بیان کرد: از کتاب‌های موجود است که می‌توان به بزرگی تمدن اسلامی پی برد. به‌تعبیر دیگر نشانه تمدن‌سازی، تألیف کتاب است. نمودار تمدن هر قوم از تألیفات و آثاری مشخص می‌شود که از آن‌ها پابرجا مانده است، افزود: تمدن، سرزمینی نیست؛ بلکه جهانی است و هر مقطع تاریخی از جایی سربرمی‌آورد.
 
وی گفت: اگر معیارهای رشد استادان براساس مقالات ISI باشد، در عصر ترجمه تمدن نوین اسلامی، درجا خواهیم زد. امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی با ظرفیت عظیمی که دارد، در حوزه کتاب‌های تألیفی، پیش‌رو و پیشگام باشد.

انقلاب اسلامی ایران حرکت تاریخ را تغییر داد

آیت‌الله علی‌اکبر رشاد؛ رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز در این برنامه در سخنانی گفت: انقلاب اسلامی ایران حرکت تاریخ را تغییر داد و تاریخ را به اوج گرفتن و صعود ناگزیر کرد. دوست و دشمن به این حرکت تاریخی معترف بودند و دشمنان از این جهان‌لرزه می‌ترسیدند و امروز به‌واقع جهان تکان خورده است.
 
وی ادامه داد: امام خمینی (ره) شخصیتی عارف و فیلسوف بود که تمام جوانب را مدنظر قرار داد. انقلاب اسلامی، انقلاب فکر است و اکنون به دومین چله خود رسیده که باید در تولیدات فکری نیز به بلوغ برسد.
 
آیت‌الله رشاد اظهار کرد: به برکت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، ۴۰ عنوان کتاب از آثار مطالعاتی انقلاب منتشر شد و سایر آثار نیز منتشر خواهد شد. همچنین ماهنامه «زمانه» نیز برای رفع نیاز جوانان بازنشر می‌شود.
 
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: بیانیه گام دوم انقلاب از مهم‌ترین اسناد انقلاب اسلامی است، زیرا دیدگاهی جامع از طرف رهبر انقلاب از ۴۰ سال گذشته انقلاب و ۴۰ سال آینده کشور است که باید موردتوجه همگان قرار گیرد. باید نسبت به تحلیل و تحقیق پیام گام دوم رهبری جشنواره و جایزه‌ای طراحی گردد تا اسنادی تحلیلی تولید شود.
 
وی گفت: پیام گام دوم رهبر انقلاب ارزشمند است و حاوی راهبردهای آینده‌بینی و تعالی انقلاب اسلامی است که باید متن و تولیدات مناسبی در راستای مفاهیم و معارف انباشته این سند عظیم ثبت گردد و پیام گام دوم رهبر انقلاب، آینده انقلاب را نمایان می‌کند.

 
 
لبیک جامعه نخبگانی به پیام «گام دوم» رهبری

صالح اسکندری؛ رئیس مرکز رسانه و نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این همایش، بیان کرد:  آیین رونمایی از ۴۰ جلد کتاب فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی، به‌صورت نمادین، لبیک جامعه نخبگانی به پیام «گام دوم» رهبری است.
 
وی با اشاره به تمدن‌سازی و فرهنگ‌سازی دانشگاه آزاد اسلامی، ادامه داد: کتاب‌هایی همچون «جریان‌شناسی سیاسی ایران»، «انقلاب اسلامی در بوته آزمون» و «جمهوری اسلامی و کارآمدی» جزو ۴۰ ستاره از سپهر فرهنگ، سیاست و مطالعات انقلاب اسلامی است که از آن‌ها رونمایی و بازنمایی خواهد شد. بیشتر نویسندگان این آثار فاخر از خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی بوده و این رویداد نشان می‌دهد دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه معماری تمدن نوین اسلامی، بازوی علمی پرتوانی برای رهبر انقلاب است.
 
رئیس مرکز رسانه و نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به رونمایی از ماهنامه «زمانه»‌ نیز گفت:  ماهنامه «زمانه» که یکی از وزین‌ترین انتشارات در حوزه اندیشه سیاسی و تاریخ سیاسی بود که امروز با همت دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشکده فرهنگ و اندیشه انقلاب، بازنشر می‌شود.
 
وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از ۶۰ شهید مدافع حرم در قالب طرحی ویژه، برای ثبت آثار این شهیدان نیز اقدام می‌کند. کتابچه‌های «مشق آزاد» و کرسی‌های آزاداندیشی نیز برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در حال آماده‌سازی بوده و تجهیز کتابخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی، به‌زودی با همکاری ناشران معتبر انجام خواهد شد.
 
اسکندری در پایان با تقدیر از همکاری‌ و مشارکت پژوهشکده اندیشه و فرهنگ انقلاب اسلامی، اظهار کرد: اکنون ۵۰ واحد انتشاراتی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور فعال بوده و با انتشار بیش از هفت هزار عنوان کتاب، به‌عنوان یکی از مراکز انتشاراتی معتبر کشور شناخته می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: