ورود مجدد «ساکن خیابان ایران» به کتابفروشی‌ها

مدیر انتشارات آرما در این رابطه به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان گفت: کتاب «ساکن خیابان ایران: مسائل و چالش‌های دینداری در جمهوری اسلامی» نویسنده محسن حسام مظاهری در ۱۷۶ صفحه (رقعی) و به قیمت ۲۵ هزار تومان، از مجموعه کتاب‌های سرو نشر آرما بخش مطالعات فرهنگ شیعی است که به چاپ دوم رسیده است.

مجتبی شاهمرادی با بیان اینکه این کتاب دوازدهمین اثر از مجموعه کتاب‌های سرو است، یادآور شد: «ساکن خیابان ایران»، تمثیلی از موقعیت دینداران در ایران پساانقلابی است. دیندارانی که در وضعیتی دوگانه، همزمان هم از مواهب حکومت دینی برخوردار شده‌اند و هم با مصائب و چالش‌های اختصاصی زیست دینی در چنین حکومتی دست به گریبان‌اند.

وی در ادامه افزود: در کتاب حاضر مختصراً و با رویکرد انتقادی به برخی مسایل و چالش‌‌هایی که دینداری و تشیع ایرانی،‌ امروز و پس از گذشت چهار دهه از استقرار حکومت دینی با آن‌ها مواجه است، پرداخته می‌شود، نه مسایل نظری و تئوریک؛ بلکه مسائلی که مستقیماً با زندگی روزمره‌ی دینداران مرتبط است و سردرگمی در قبال آن‌ها، در سال‌های اخیر مشکلاتی را به‌ویژه برای نسل‌های جوان مذهبی پدید آورده و هزینه‌های زیست دینی را بالا برده است.

شاهمرادی ادامه داد: به گمان نویسنده، درصورت استمرار این روند و چنانچه در تنظیم مناسبات نهاد دین و دولت، اصلاحات و بازاندیشی‌های مؤثری صورت نپذیرد و جامعه‌ مذهبی نتواند خود را از وابستگی به نظام سیاسی برهاند، آینده‌ای پرتلاطم و پرمخاطره در انتظار تشیع ایرانی خواهد بود.

محسن‌ حسام مظاهری پژوهشگر دینی معاصر، جامعه شناس و پژوهشگر مطالعات اجتماعی تشیع، انقلاب و جنگ است. از او پیشتر کتاب‌هایی نظیر رسانۀ شیعه، تراژدی جهان اسلام، تاملات جامعه‌شناختی پیاده‌روی اربعین و اسطوره همت منتشر شده است. کتاب ساکن خیابان ایران  گردآوری مجموعه یادداشت‌های تلگرامی او در کانال شخصی و دو مقاله منتشره در مجلات است که همگی رویکردی انتقادی به وضعیت دینداری در دوران استقرار حکومت دینی دارند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: