هنر پتینه

نویسنده
نسرین میرزالو
مترجم
---------
تعداد صفحات
144 صفحه
سال نشر
1395
قطع
رقعی
ناشر
بوکتاب
شابک
978-622-6518-22-2
قیمت
200000 ریال

هنر پتینه

مقدمه

پتینه به معنای كهنگی و ایجاد نمای كهنه است. این واژه كه در سال‌های اخیر از زبان انگلیسی وارد زبان فارسی شده است، محدوده‌ای فراتر از معنی اصلی آن در زبان انگلیسی را شامل می‌شود.

پتینه (Patina) یك لغت انگلیسی است و ریشه در زبان لاتین دارد. این واژه در زبان لاتین به معنای لایه رویی شیء یا سطح خارجی شیء می‌باشد. در زبان انگلیسی پتینه به معنای سطح فلزی اكسیده شده و زنگار گرفته یا سطح كهنه و تیره می‌باشد كه بر اثر مرور زمان و به صورت طبیعی یا براثر تاثیرات مواد شیمیایی ایجاد شده است.

در زبان فارسی پتینه به كلیه كارهای رنگ آمیزی و پرداخت بر روی سطوح مختلف اتلاق می‌شود. كه معادل انگلیسی آن در اصل (faux finishing/faux painting) به معنی رنگ آمیزی ساختگی یا پرداخت مصنوعی است.

پتینه شامل طیف وسیعی از تكنیك‌های گوناگون است كه باعث ایجاد نمایی شبیه به مرمر، چوب، فلز، سنگ یا ایجاد بافت بر روی سطوح مختلف می‌شود كه با استفاده از تركیب رنگ و لعاب و ابزارهای مختلف و ایجاد پرداخت بر روی سطح، كار نهایی ایجاد می‌گردد، تا به اشیای مختلف نمایی متفاوت بدهد. مثلا سطح چوبی شبیه به یك سنگ مرمر به نظر برسد یا یك سطح گچی شبیه به یك سطح چوبی به نظر آید.
manisa escort bayanlar

در مورد تاریخچه این هنر شاید تعجب كنید كه از سال‌های بسیار دور در نقاشی‌های درون غارها و مصر باستان بصورت ابتدایی وجود داشته است. اما تقریباً می‌توان گفت این هنرقبل از میلاد مسیح درهنرهای دكوراتیو مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در قرن نونزدهم از دهه ۱۹۲۰ این هنر بصورت یك رشته حرفه‌ای در هنرهای دكوراتیو در آمد و در سال‌های آخردهه  َ۱۹۸۰واوایل دهه۱۹۹۰تحول چشمگیری در آن ایجاد گردید و محوبیت فراوانی یافت. در سال‌های اخیراین هنر رونق فراوانی یافته است و به دو رشته مواد و اجرا تقسیم شده است. امروزه در سرا سر جهان علاقمندان بسیاری در رشته‌های مختلف این هنر از قبیل دكوراسیون، رنگ آمیزی مجسمه و مبلمان، طراحی  و رنگ آمیزی بافت‌های مختلف بر روی دیوار و… مشغول به كار می‌باشند.

یكی از دلایل محبوبیت این هنرعلاوه بر زیبا بودن آن مقرون به صرفه بودن آن است، چون با استفاده از تكنیك‌های این رشته می‌توانید بر روی سطوح مختلف به سادگی نقشوش وافكت‌های زیبایی بیافرینید بدون آنكه هزینه گزافی برای آن بپردازید. تصور كنید بر روی یك ستون ساده گچی می‌توانید افكت زیبایی از سنگ مرمر را با هزینه نسبتاً كمی اجرا كنید  حال آنكه اگر بخواهید به جای این كار از سنگ مرمر واقعی استفاده كنید هزینه گرانی باید پرداخت نمایید. یا به جای خرید یك مجسمه گران قیمت برنزی به سادگی و با كمی مهارت می‌توانید روی یك مجسمه گچی نمای زیبایی از برنز را داشته باشید.

پتینه در دو گروه كلی رنگ و بافت  اجرا می‌شود. كه هر كدام از این دو روش دارای صد‌ها مدل مختلف و متنوع می‌باشد. برخی تكنیك‌های پتینه عبارتند از: ترك كاری– ورق طلا كردن و..

چگونه پتینه بیاموزیم؟

هنر پتینه یکی از هنرهائی است که با توجه به علاقه ما ایرانیان به هنرهای سنتی می‌تواند کاملا پاسخگوی حس زیبایی پسندی و ایجاد فضای سنتی و کهنه نمایی و غیره در فضای مورد نظر باشد. با توجه به نو و جدید بودن این هنر در جامعه، عموما آشنایی چندانی با آن وجود نداشته و درک و تجسم آن نیاز به تعریف و معرفی دارد که در کلاس‌های پتینه مجتمع آموزشی پیشکسوتان با ارائه تصاویر و فیلم‌های متعدد از انواع پروژه‌های اجرا شده و تعریف پتانسیل زیباسازی فضا آشنایی دقیقی از ظرفیت پتینه و قابلیتهای آن برای انواع فضا‌ها صورت می‌گیرد. در واقع پتینه هنر رنگ و لعاب دادن به اشیا و اجسام و سطوح است.

بطور مثال در متریال بسیار مرسوم و شناخته شده کاغذ دیواری با وجود ترکیب چند رنگ و طرح و حتی نقوش باز هم هر مخاطب محدود به انتخاب یک مدل از آلبوم کاغذ دیواری است اما پوشش‌های مختلف رنگی و بافت‌ها باعث ایجاد هزاران مدل متنوع مورد خواست مشتری بصورت زنده و با حس واقعی همان متریال مورد نظر برروی سطح یا اجسام می‌شود. مثل کاهگل بصورت واقعی، طرح‌های واقعی آجر، انواع سنگ، گرانیت، انواع طرح‌ها و رنگ‌های چوب، فرم ترک بر روی سطوح، دکوپاژ (استفاده از تکه‌های روزنامه یا کاغذ کادو و چسباندن روی سطوح با چسب و لاک الکل) و هزاران مدل و طرح متنوع و مختلف را می‌توان با هنر پتینه به آسانی و ارزانی ایجاد نمود و تغییر زیادی در وضعیت بصری آن شی یا سطح بوجود آورد. کلاسهای پتینه مجتمع آموزشی پیشکسوتان در فضای کارگاهی کاملا استاندارد و با کیفیت و کمیت بالا توسط اساتید با تجربه و خبره برگزار می‌شود.

یک پتینه کار حرفه‌ای ضمن برخوردار بودن از بازار کافی (منازل مسکونی، انواع فروشگاه‌ها و مغازه‌ها در تمام موضوعات، همه مشاغل سنتی و مدرن، رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها، مزون‌هاو… ) می‌تواند راه حل‌های بسیار زیادی برای رفع مشکلات بخش‌های پر چالش فضا‌ها که فکر مخاطبین فضا را همیشه درگیر می‌کند که ناچار به استفاده از رنگ ساده و یا پوشش توسط اجسام و متریال‌های بی هدف صرفا جهت ناپدید کردن آن بخش بودند را ارائه کرده و فضا را از لحاظ بصری و کاربردی زیبا و چشم نواز کند، در پایان تاکید می‌کنیم هنر و مهارت پتینه هم برای طرح‌های امروزی و مدرن و هم طرح‌های کلاسیک و سنتی قابل استفاده و اجرا است که نمونه کارهای بسیار زیاد و زیبایی از همه سبک‌های طراحی که در آن از پتینه نیز استفاده شده در کلاس‌های کاربردی آموزش پتینه مجتمع آموزشی پیشکسوتان ارائه، تحلیل، تدریس و اجرا می‌شود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید:

2 comments on “هنر پتینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *