نشست مقدماتی گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس در گرجستان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست مقدماتی گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس، با حضور قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران درگرجستان، حمید مصطفوی رایزن فرهنگی، داود زارع، رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در تفلیس، زازا واشاک مادزه مشاور نخست وزیر و رئیس آژانس دولتی امور دینی گرجستان ، رامین ایگیداف رئیس اداره مسلمانان گرجستان درتفلیس برگزار شد.

در این دیدار ضرورت و اهمیت توسعه گفت‌وگو و همکاری‌های دینی میان اسلام و مسیحیت ارتدکس گرجستان مورد تأکید طرفین قرار گرفت.

قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پیشینه ارتباط و همکاری میان ایران و کلیسای ارتدکس گرجستان طی یک دهه گذشته گفت: پایه گفت‌وگوهای اسلام و مسیحت ارتدوکس گرجستان درسطح مقامات عالی دو کشور درسال ۲۰۱۱ میلادی در دیدار اسقف اعظم گرجستان ایلیای دوم با حضرت ایت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران بنا شده است.

وی همچنین تمایل و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش این همکاری‌ها را اعلام کرد و خواستار بهره‌گیری از ظرفیت ادیان مختلف به منظور تحقق صلح، ثبات منطقه‌ای و جهانی، جلوگیری از افراط گرایی مذهبی و حفظ حقوق اقلیت‌های دینی در منطقه و حل مسائل و چالش‌های مشترک بشری بویژه درحوزه مبارزه با افراط گرایی مذهبی درسطح منطقه شد.

در ادامه این نشست، زازا واشاک مادزه مشاور نخست وزیر و رئیس آژانس دولتی امور دینی گرجستان نیز با ابراز خرسندی از استمرار گفت‌وگو میان اسلام و مسیحیت ارتدکس  گرجستان، با توجه به شرایط منطقه و گسترش جریان‌های افراطی، برگزاری گفت‌وگوها را بسیار با اهمیت خواند.

در ادامه طرفین با بررسی چارچوب کلی گفت‌وگوهای دینی، در زمینه عنوان این گفت‌وگو، محورهای اصلی، زمان و شرایط برگزاری به بحث و بررسی پرداختند. بر اساس توافقات حاصله از این مذاکرات، دورجدید گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس گرجستان در سه ماهه سوم سال جاری در تفلیس برگزار خواهد شد. در ادامه این مذاکرات همچنین تشکیل نخستین نشست کمیته اجرایی مشترک ایران و کلیسای ارتدکس، آژانس دولتی امور دینی و اداره مسلمانان گرجستان در تفلیس، پیش از برگزاری گفت‌وگوهای دینی، مورد تأکید و توافق طرفین قرار گرفت.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: