نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی علام شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورکر، ده اثر به فهرست نامزدهای جایزه معتبر کتاب ملی آمریکا در بخش آثار غیرداستانی راه یافتند. نکات جالب توجه فهرست امسال حضور گرگ گراندین است که در سال ۲۰۰۹ هم جزء نامزدهای فهرست اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا حضور داشت.
 
با بررسی فهرست اولیه امسال می‌توان دریافت که تاریخ و چگونگی انعکاس زمان حال موضوع اصلی فهرست اولیه است.
 
نامزدهای اولیه هفتادمین دوره از جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش ادبیات جوانان به شرح زیر است:
«در باران ادامه بده» نوشته حنیف عبدالرقیب
«خانه زرد» نوشته سارا ام. بروم
«قطور: و دیگر مقالات» نوشته ترسی مک‌میلان کاتم
«چیزی که شنیدی حقیقت دارد: خاطرات شاهد و مقاومت» نوشته کارولاین فورش
«چیزی نگو: داستان واقعی قتل و خاطره در ایرلند شمالی» نوشته پاتریک رادن کیف
«تپش زانوی زخمی: آمریکا از سال ۱۹۸۰ تا زمان حال» نوشته دیوید تروئر
«پایان اسطوره» نوشته گرِگ گراندین
«این مکان را بسوزان» نوشته الیانا ریگان
«نژاد برای منفعت» نوشته کیانگا-یاماتا تیلور
«منزوی» نوشته آلبرت وودفاکس و لزلی جورج
 
سال گذشته «سیاه‌پوست جدید: زندگینامه آلن لاک» نوشته جفری استوارت به عنوان برگزیده بخش آثار غیرداستانی انتخاب شد. «دنیای سرخ‌پوستی جورج واشنگتن» نوشته کالین کالوِی، «بهشت آمریکایی» نوشته ویکتوریا جانسون، «منطقه مرکزی: داستان سخت کار کردن و ورشکسته شدن در ثروتمندترین کشور دنیا» نوشته سارا اسمارش، و «ما شرکت‌ها» نوشته آدام وینکلر نامزدهای نهایی سال گذشته بودند.
 
در مراسم اهدای جوایز امسال قرار است از ادموند وایت، نویسنده معروف ۷۹ ساله برای خدمات ارزشمندش در دنیای ادبیات در طول پنجاه سال گذشته تقدیر به عمل آید. جایزه ادموند وایت توسط جان والترز، فیلم‌ساز و نویسنده در تاریخ بیستم نوامبر اهدا خواهد شد. پیش از این نویسندگانی چون تونی موریسون، فیلیپ راث، و رابرت کارو موفق به دریافت این مدال ارزشمند شده‌اند.
 
علاوه بر این قرار است از اورن جی. تیچز، رئیس اتحادیه کتابفروشان آمریکا برای خدمات ارزنده‌اش به جامعه ادبی تقدیر به عمل آید. تیچر برای حمایت و پشتیبانی از کتابفروشان مستقل در طول ۳۰ سال کار حرفه‌ای مشهور است.
 
 در طول مدیریت تیچر در اتحادیه کتابفروشان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ تعداد کتابفروشی‌های مستقل از ۱۶۵۱ به ۲۵۳۴ افزایش یافته است. پیش از این افرادی چون تری گراس، ریچارد رابینسون، چون گانز، و لارنس فرلینگتی این مدال و جایزه مالی ده هزار دلاری را دریافت کرده‌اند.
 
جایزه کتاب ملی در سال ۱۹۳۶ به دست انجمن کتاب‌فروشان آمریکا تاسیس شد اما در طول جنگ جهانی مجبور به توقف فعالیت خود شد و سپس از سال ۱۹۵۰ کار خود را از سر گرفت. پیش از جنگ جهانی نویسندگان غیرآمریکایی نیز واجد شرایط دریافت جایزه بودند اما پس از جنگ این جایزه به نویسندگان آمریکایی اختصاص یافت که کتاب خود را در سال برگزاری جایزه منتشر کرده باشند.
 
 برندگان این جایزه در هر چهار بخش علاوه بر دریافت نماد برنز، ۱۰ هزار دلار به عنوان هدیه نقدی دریافت می‌کنند و به هر کدام از نامزدهای نهایی در بخش‌های داستانی، آثار غیرداستانی، ادبیات جوانان، ترجمه و شعر مدال برنز و هزار دلار هدیه داده می‌شود.
 
 سال گذشته «دوست» نوشته سیگرید نونز و در سال ۲۰۱۷ جسمین وارد با داستان «بخوان، دفن نکن، بخوان» برنده بهترین اثر داستانی شد. «بخوان، دفن نکن، بخوان» در سال ۲۰۱۷ یکی از ده رمان برتر سال شناخته شد و حتی باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا این کتاب را در فهرست بهترین آثاری که در سال ۲۰۱۷ خوانده است قرار داد.
 
از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به دنیس جانسون در سال ۲۰۰۷، جاناتان فرانزن در سال ۲۰۰۱، کولسون وایت‌هد در سال ۲۰۱۶، و لوییز اردریچ در سال ۲۰۱۲ اشاره کرد.
 
نامزدهای نهایی جایزه کتاب ملی آمریکا در پنج بخش در تاریخ هشتم اکتبر اعلام می‌شود و برندگان هر بخش در تاریخ بیستم نوامبر اعلام می‌شود.
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: