نامزدهای اولیه جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش شعر اعلام شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورکر، ده اثر به فهرست نامزدهای جایزه معتبر کتاب ملی آمریکا در بخش شعر راه یافتند. همه نامزدهای حاضر در این فهرست اولین بار است که نامزد جایزه کتاب ملی آمریکا شده‌اند.
 
جریچو براون، که با کتاب «سنت» در فهرست امسال حضور دارد در سال ۲۰۱۶ جزء هیئت داوران بخش شعر جایزه کتاب ملی آمریکا بود.
 
جو چارلز، شاعر و نامزد جایزه کتاب ملی در سال ۲۰۱۷، جان ایوانز، مدیر کتابفروشی دیزل در لس‌انجلس، ویوی فرانسیس، شاعر سه مجموعه شعر مختلف، کتی پارک، ویراستار بخش شعر در مجله «نیو ریپابلیک»، و مارک واندرلیچ، مدی برنامه آموزشی نگارش بنینگتون هیئت داوران امسال جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش شعر را در سال ۲۰۱۹ تشکیل می‌دهند.
 
 
نامزدهای اولیه هفتادمین دوره از جایزه کتاب ملی آمریکا در بخش آثار ترجمه به شرح زیر است:
 
«تفاوت‌های سحر و غروب» نوشته دن بیچی-کوئیک
«سُنّت» نوشته جریچو براون
«من: جدید و اشعار برگزیده» نوشته تونی دریکات
«برای خود قایقی بساز» نوشته کامون فلیکس
«جمهوری ناشنوا» نوشته ایلیا کامینسکی
«کتاب شنی» نوشته آریانا رِینس
«کودن» نوشته ماری روفل
«ضبط‌کننده باش» نوشته کارمن خیمینز اسمیت
«خطوط دید» نوشته آرتور سوز
«روزهای دومستد» نوشته برایان تی‌یِر
 
سال گذشته «بی‌شرمی» نوشته جاستین فیلیپ رید به عنوان برگزیده بخش شعر معرفی شد. «غزل‌های آمریکایی برای قاتل گذشته و آینده‌ام» نوشته تررنس هیِز، «سطح چشم» نوشته جنی ژای، «روح -ِ » نوشته دیانا خوی گویان، و «تلوء تلوء» نوشته رائه آرمان‌ترات نامزدهای نهایی بخش شعر در سال ۲۰۱۸ بودند.
 
در مراسم اهدای جوایز امسال قرار است از ادموند وایت، نویسنده معروف ۷۹ ساله برای خدمات ارزشمندش در دنیای ادبیات در طول پنجاه سال گذشته تقدیر به عمل آید. جایزه ادموند وایت توسط جان والترز، فیلم‌ساز و نویسنده در تاریخ بیستم نوامبر اهدا خواهد شد. پیش از این نویسندگانی چون تونی موریسون، فیلیپ راث، و رابرت کارو موفق به دریافت این مدال ارزشمند شده‌اند.
 
علاوه بر این قرار است از اورن جی. تیچز، رئیس اتحادیه کتابفروشان آمریکا برای خدمات ارزنده‌اش به جامعه ادبی تقدیر به عمل آید. تیچر برای حمایت و پشتیبانی از کتابفروشان مستقل در طول ۳۰ سال کار حرفه‌ای مشهور است.
 
 در طول مدیریت تیچر در اتحادیه کتابفروشان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ تعداد کتابفروشی‌های مستقل از ۱۶۵۱ به ۲۵۳۴ افزایش یافته است. پیش از این افرادی چون تری گراس، ریچارد رابینسون، چون گانز، و لارنس فرلینگتی این مدال و جایزه مالی ده هزار دلاری را دریافت کرده‌اند.
 
جایزه کتاب ملی در سال ۱۹۳۶ به دست انجمن کتاب‌فروشان آمریکا تاسیس شد اما در طول جنگ جهانی مجبور به توقف فعالیت خود شد و سپس از سال ۱۹۵۰ کار خود را از سر گرفت. پیش از جنگ جهانی نویسندگان غیرآمریکایی نیز واجد شرایط دریافت جایزه بودند اما پس از جنگ این جایزه به نویسندگان آمریکایی اختصاص یافت که کتاب خود را در سال برگزاری جایزه منتشر کرده باشند.
 
 برندگان این جایزه در هر چهار بخش علاوه بر دریافت نماد برنز، ۱۰ هزار دلار به عنوان هدیه نقدی دریافت می‌کنند و به هر کدام از نامزدهای نهایی در بخش‌های داستانی، آثار غیرداستانی، ادبیات جوانان، ترجمه و شعر مدال برنز و هزار دلار هدیه داده می‌شود.
 
نامزدهای نهایی جایزه کتاب ملی آمریکا در پنج بخش در تاریخ هشتم اکتبر اعلام می‌شود و برندگان هر بخش در تاریخ بیستم نوامبر اعلام می‌شود.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: