مطالعه رمان و کتاب از خواندن مجله و روزنامه مفیدتر است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از ساوترن لیوینگ، تاثیر مطالعه بر سلامت انسان بارها از سوی محققان و دانشمندان ثابت شده است. بسیاری اعتقاد دارند مطالعه یک کتاب بیشتر از سایر فعالیت‌های تفریحی مثل مشاهده یک فیلم روی سلامت روانی افراد تاثیر دارد. اخیراً تحقیق دانشگاه استنفورد آمریکا همه نظریات گذشته درباره این مسئله را تکمیل کرده است. مارک پیسر نتایج این تحقیق را در مقاله‌ای با عنوان چرا مطالعه برای مغز شما اهمیت دارد، برای مجله ریدرز دایجست نوشته است.
 
محققان دانشگاه استنفورد از روش اسکن مغزی (MRI) برای تحقیق و بررسی تاثیر مطالعه روی ساختارهای مغزی استفاده کردند. در این روش به شرکت کنندگان رمان‌هایی از جین آستن داده شد تا بعد از مطالعه رمان‌ها ساختارهای مغز آنها توسط روش اسکن مغزی مورد بررسی قرار گیرد.
 
اسکن مغزی شرکت کنندگانی که چند روز بی وقفه رمان مطالعه کرده بودند، افزایش جریان خون در قسمت هایی از مغز آنها را نشان داد که مسئول عملکرد فکری و شناختی است. محققان نتیجه گرفتند مطالعه رمان باعث شده قسمت های مسئول تفکر عمیق و شناختی در مغز فعال شوند.
 
پیسر در مقاله خود نوشت: نکته جالب تحقیقات دانشگاه استنفورد اینجاست که برای فعال کردن این بخش‌ها از مغز نیازی به مطالعه شاهکارهای ادبی نیست و خواندن هر شعر یا مستندی نیز برای سلامت روانی افراد مفید است. براندون اسپکتور نیز در مقاله‌ای جداگانه به تحقیقات دانشگاه میشیگان درباره اهمیت مطالعه برای مغز اشاره می‌کند. در تحقیقات این دانشگاه که از سال ۱۹۹۰ تا کنون ادامه داشته است، دانشمندان بر این عقیده هستند که مطالعه می‌تواند طول عمر افراد را افزایش دهند.
 
یک تحقیق دیگر از دانشگاه ییل آمریکا روی ۳۶۰۰ مرد و زن بالای ۵۰ سال نشان می‌دهد که مطالعه امید به زندگی را در افراد افزایش می‌دهد. در این مطالعه میدانی داد‌ه‌های مربوط به ۱۲ سال عادت مطالعه در بین این زنان و مردان تجزیه و تحلیل شد و معلوم شد که آن کسانی که عادت به مطالعه داشتند نسبت به دیگران از عمر بالایی برخوردار بودند.
 
بررسی آمار مرگ و میر این افراد بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ نتایج جالب دیگری را نشان داد. بر اساس این داده‌ها مطالعه کتاب و رمان بیشتر از خواندن صرف روزنامه و مجلات در سلامت جسم و روان افراد موثر بوده است. بر اساس این داده‌ها آن دسته از کسانی که رمان می‌خواندند نسبت به دیگران دارای شرایط جسمی و روحی بهتری بودند.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: