مصائب دختري به نام مريم

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، نخستين رمان ندا كاووسي‌فر، داستان نويس شيرازي، تجربه‌يي قابل تامل است كه نويسنده تلاش مي‌كند در آن گزارشي از زندگي انسان ايراني در عصر خود بدهد و گوشه‌هايي به يادماندني در ذهن مخاطب خود باقي بگذارد. 

در پشت جلد كتاب آمده است: «پیراهن بی درز مریم» تجربه‌ نسلی‌ست آرمان‌گرا و درگیر بهبود جهان و آفرینش حماسه‌های بزرگ که به‌دست فرومایگان مثله شدند. این رمان درباره زندگی و روابط عاطفی و اجتماعی دختری به‌نام مریم است که در بستر برخی مسائل سیاسی‌اجتماعی روایت می‌شود.

ندا کاووسی‌فر در کارنامه‌ کاری خود رمان نوجوان «سه‌ترکه بر دوچرخه، من، میمون و پدر» را دارد که برنده‌ جایزه گام اول شده و همچنین مجموعه‌ داستان «خواب با چشمان باز» کاووسی‌فر سال ۱۳۸۸ جایزه هفت‌اقلیم را از آن خود کرده است.

رمان «پيراهن بي درز مريم» نيز مانند داستان‌های مجموعه‌ «خواب با چشمان باز» در فضاهای فرا واقعی در مرز میان خواب و رویا، در سایه‌روشن عقل و جنون رخ می‌دهد و نویسنده با قرار دادن شخصیت‌هایی متفاوت در فضایی فراواقعی، متکی بر عناصر بومی و محلی، جهان معنایی ویژه‌ را پایه‌ریزی کند.

در بخشی از این رمان می‌خوانیم:
این یعنی فرق داریم. یعنی آینده‌مان روشن است؟ نبود، واقعا نبود. حالا که به باغچه‌ی خشک خانه، به اتاق‌های متروک، به یک قبر جوان‌مرگ نگاه می‌کنم، می‌بینم چقدر خاله‌ها و دایی‌هایم خوشبخت بودند که بچه‌هایشان یک‌طوری نبودند، که نمره‌های ریاضیاتشان خوب بود، که تالاپی از درخت می‌افتادند، که نقاشی‌هایشان گه بود، چشم‌چشم دو ابرو بود. حالا همه‌شان استاد دانشگاه، دبیر و مهندس و معمار و کوفت و هزار چیز دیگرند…

«پيراهن بي درز مريم» نوشته ندا كاووسي‌فر را نشر نيماژ منتشر كرده است

این مطالب را به اشتراک بگذارید: