«مده آ» به لحاظ محتوایی نزدیک به متن مولر است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)‌ «هاینر مولر» نویسنده آلمانی است که بخش مهمی از فعالیتش را صرف بازخوانی متون کلاسیک ادبیات نمایشی همچون «مده آ»، «هراکلس پنجم» و «هملت» در نوشته‌هایش کرد. تئاتری که مولر می‌نویسد در حقیقت آینه‌ای از تحولاتی است که در آلمان رخ داده است. در نمایشنامه «مده آ» نوعی مواجهه با مناسبات امروزی دیده می‌شود که ناشی از نگاه کردن دوباره به مسئولیت و مفهوم خیانت است.  حمید شهرانلو نویسنده، برداشتی آزاد از نمایشنامه «مده‌آ» نوشته هاینر مولر را ارائه کرده و ندا قاسمیان در جشنواره تئاتر فجر سی‌وهفتم آن را روی صحنه برد. نمایش «مده آ» شنبه‌ای که گذشت در تالار «سایه» مجموعه تئاتر شهر اجرا شد.

 

صحنه‌ای از نمایش «مده آ»

ندا قاسمیان کارگردان نمایش «مده آ» در گفت‌وگو با ایبنا درباره اولین اجرای این نمایش بیان کرد: اولین اجرای نمایش «مده آ» در سالن سمندریان دانشکده هنرهای زیبا با راهنمایی مهدی سلطانی سروستانی بود، بعد از ارائه پایان‌نامه کارشناسی ارشد تصمیم گرفتیم  تمرینات را به صورت آزمایشگاهی ادامه دهیم؛ سپس در جشنواره تجربه شرکت کردیم و دومین اجرا را در سالن مولوی کوچک با موفقیت پشت سر گذاشتیم.

وی در ادامه گفت: در جشنواره لوح تقدیر کارگردانی را دریافت کردم و «مده آ» به عنوان اثر برگزیده جشنواره انتخاب شد. در این پروسه مصطفی کوشکی مدیریت محترم تئاتر مستقل که به عنوان بازبین در جشنواره تجربه حضور داشت از گروه برای حضور در دومین رپرتوار عصر تجربه تئاتر مستقل تهران دعوت کردند، تمرینات از نو آغاز شد و ایده‌های جدیدی به کار افزوده شد.

او درباره حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر سی‌وهفتم اظهار کرد: در مهرماه سال ۹۷ اجرای عموم خود را در تئاتر مستقل تهران آغاز کردیم و پس از چند اجرا با بازخوردهای خوب و استقبال مخاطبان مواجه شدیم. سپس «مده آ» در سی‌و هفتمین جشنواره بین‌المللی فجر پذیرفته شد.

وی درباره نویسنده این نمایش گفت: حمید شهرانلو متن «مده آ» را به صورت مونولوگ نوشته بود، وقتی متن را خواندم خیلی مجذوب آن شدم و از او خواستم که متن را برای اجرای پایان نامه عملی من بازنویسی کند. در طول بازنویسی جلساتی  با هم داشتیم که در راستای ایده‌های کارگردانی منجر به تغییراتی در متن شد.

او درباره نمایش «مده آ» و عروسک حاضر در این نمایش افزود: نمایش «مده آ» روایت زنی است که به دلیل خیانت همسرش در پی انتقام‌جویی از اوست. نمایش تماما روایت کابوس‌های «مده آ» است، شبح «مده آ» در این کابوس به صورت عروسک حضور دارد که عینا شبیه بازیگر نقش «مده آ» است.

 

ندا قاسمیان کارگردان نمایش «مده آ»

این کارگردان درباره نزدیکی متن نمایشنامه‌ای که شهرانلو نوشته است با متن نمایشنامه هاینر مولر اظهار کرد: این نمایش برداشتی آزاد از «مده آ» اثر هاینر مولر است و داستان را در جامعه‌ای مدرن روایت می‌کند. متن به لحاظ محتوایی تا حدودی نزدیک به متن مولر است.

ندا قاسمیان در پایان گفت: خوشبختانه در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هم نمایش «مده آ» با استقبال مخاطبان مواجه شد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: