«مارمولک شهر آز» گوشت را به بدن بچه‌ها آب می‌کند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آر ال استاین نویسنده‌ای است که با فروش بیش از ۳۰۰ میلیون نسخه از کتاب‌هایش در سراسر جهان پرفروش‌ترین نویسنده تاریخ است. او نویسنده ۳۰۰ کتاب ترسناک و خنده‌دار مانند مجموعه داستان‌های ترس و لرز، مجموعه خیابان وحشت، مجموعه تالار وحشت و مجموعه مدرسه روتن است. داستان‌های ترسناک او در ایران نیز با استقبال بسیار کودکان روبه‌رو شده است. استاین بعد از این مجموعه‌ها، مجموعه «تحت تعقیب» را برای نوجوانان نوشته است تا گوشت را به بدن نوجوانان علاقه‌مند به ترس و لرز، آب کند.
 
در این مجموعه آقای استاین، در نقش پلیسی دلسوز به دنبال خبیث‌ترین و خطرناک‌ترین تحت تعقیب‌هاست. پیش از این ۸ عنوان از مجموعه «تحت تعقیب» با ترجمه شهره نورصالحی از سوی انتشارات پیدایش منتشر شده بود و به تازگی نهمین جلد این مجموعه با عنوان «مارمولک شهر آز» برای نوجوانان منتشر شده است.
 
«سیاره‌ کوتوله‌های چمنی، پسر اسلپی، دیدار من با هیولا، مطب دکتر میم، امتحان نهایی مرگبار، کابوس خیابان دلقک‌ها، آدم های عروسکی و شگیدی می‌آید» عنوان‌های کتاب‌های قبلی این مجموعه‌اند.
 
نورصالحی درباره مجموعه «تحت تعقیب» می‌گوید: آر ال استاین در این مجموعه علاوه براینکه برخی از قهرمان‌های داستان‌های قدیمی‌اش را به کار گرفته، قهرمان‌های جدیدی را هم وارد داستان می‌کند. البته ویژگی کلی کارهای استاین این است که در همه کتاب‌ها موجودات خبیثی هستند که تحت تعقیب‌اند. در «مارمولک شهر اوز» هم داستان همین است. آز، به کشور استرالیا گفته می‌شود و معنای دیگر این واژه، محل جادویی و عجیب و غریب است.
 
این مترجم در ادامه می‌افزاید: در این کتاب در قالب ۳۸ فصل، داستان خانواده‌ای بیان می‌شود که وقتی به سن ۱۲ سالگی می‌رسند هم می‌توانند انسان باشند و هم مارمولک و این ویژگی است که فرزندان خانواده از آن بی‌خبرند و طی ماجراهایی که رخ می‌دهد متوجه این مساله می‌شوند. در این داستان خانواده‌ کِیت لیپتون ایده‌های عجیب و غریبی دارند. پدر خانواده علاقه زیادی به تشکیل مزرعه حیوانات دارد و مزرعه‌ای برای پرورش اسب‌ها درست می‌کند ولی موفق نمی‌شود و این‌بار تصمیم می‌گیرد مزرعه‌ای برای پرورش مارمولک‌ها درست کند و راهی استرالیا می‌شود تا جالب‌ترین و کمیاب‌ترین گونه‌های مارمولک را پیدا کنند و با یک تخم مارمولک مرموز به آمریکا برمی‌گردد.
 
آر.ال. استاین، پیش از شروع داستان، صحبتش با مخاطبان را این‌گونه آغاز می‌کند:
«سلام. من آر ال. استاین هسنم. می‌بینم که دفتر ترس و لرز پیدا کردی.
بذار یه چیزی ازت بپرسم. تا حالا یه گودال شن روان دیدی؟ هه، حدس بزن چی شده؟
الان توی یکی از اون گودال‌ها وایسادی! یکمرتبه حس کردی داری فرو می‌ری؟ حتی این مثل قدیمی رو می‌شنوی که «یا شنا کن، یا غرق شو»؟ گمانم به زودی همی‌طورم می‌شه!
هاهاها. غصه نخور. خودم یه طناب می‌یارم و می‌کشمت بیرون. ناهارمو که خوردم حتما این کارو می‌کنم.
هی، تا اون موقع جایی نری ها، خب؟
شوخی کردم. بذار کمکت کنم. بیا تو دفتر من.
می‌بینم که رفتی تو نخ پوسترهای روی دیوار و خوب حال می‌کنی. اون پوسترها، ترسناک‌ترین، چندش‌آورترین و خشن‌ترین شخصیت‌های مجموعه ترس و لرزو معرفی می‌کنن. این شخصیت‌هایی که عکسشونو توی پوسترها می‌بینی، تحت تعقیب‌ترین شرورها، در خواستنی‌ترین کتاب‌ها هستن.
اون پوستری که بهش زل زدی، مال یه جوونک بدترکیبه، یه مارمولک استرالیایی که ما اسمشو گذاشتیم «مارمولک شهر آز». اگه این خزنده خوش‌دندون یه گاز مهمونت کنه، سرنوشتت تا ابد عوض می‌شه. می‌گی نه، از کیت لیپتون بپرس. این دختر یه روز زیادی بهش نزدیک شد و …
کیت بهت می‌گه که یه گاز مارمولک چه کارهایی می‌تونه بکنه. وقتی ماجرا رو از دهنش شنیدی، خودت خیلی زود می‌فهمی چرا مارمولک شهر آز تحت تعقیبه.»
 
 

انتشارات پیدایش، کتاب «مارمولک شهر آز» را با ۱۷۶ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر کرده است.
 
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: