لازم است کوچه یا خیابانی به نام سیمین دانشور نام‌گذاری شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از معاونت ارتباطات و بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران احمد مسجدجامعی که در جلسه امروز شورای شهر تهران و درباره تغییر نام خیابان صف به سپهسالار سخن می‌گفت، با بیان این مطلب تاکید کرد: من با اصل نامگذاری‌ها موافقم اما در حال حاضر این عمل بدون توجه به آئین‌نامه‌های مصوب انجام می‌گیرد و با این شرایط، نگرانم در آینده دیگران اسامی تعیین شده توسط ما را تغییر دهند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به این که در شورای سوم با شیوه نامگذاری ها مخالفت کردم یادآور شد: زمانی که اعتراض کردم گفته شد آئین نامه اصلاحی ارائه دهیم که این کار صورت پذیرفت و به تصویب هم رسید.

وی ضمن قرائت ماده نهم طرح «اصلاحیه آیین نامه نامگذاری و تغییر نام معابر و اماکن عمومی» بیان کرد «در ماده نهم به صراحت گفته شده است کمیسیون نامگذاری در نامگذاری و تغییر نام ها حتی المقدور از مشارکت شهروندان و انجمن های شورایاری در سطح محلات، نواحی و مناطق استفاده می نماید و یا در صورت پیشنهادات به فراخوان عمومی اقدام خواهد نمود اما در حال حاضر این موضوع نادیده گرفته می شود و اهالی یا شورایاری ها چندان در انتخاب نام مشارکت داده نمی‌شوند.

کوچه دانشور و خانه نیما
عضو شورای شهر تهران با ذکر مثالی که نشان از اهمیت مشارکت مردم و توجه به اطلاعات محلی دارد، گفت: در تهرانگردی اخیر به کوچه‌ای به نام سیمین دانشور رفتم. خانم دانشور بانوی داستان‌نویسی ایران است و لازم است کوچه یا خیابانی به نام وی باشد اما اهالی محل به من گفتند این نام در جایی قرار گرفته که خانه نیما در آن قرار داشته و ارتباطی به دانشور ندارد. به گفته اهالی خانه نیما چند سال قبل از اینکه جلال و سیمین به آن جا بیایند ساخته شده.

وی ادامه داد: ساکنان محل می‌گفتند اگر کوچه‌ای که هم‌اکنون نام دانشور را دارد نام نیما را داشت پیوستگی‌، صبغه تاریخی و همین‌طور شان نیما هم که پدر شعر نو فارسی و پیشکسوت است رعایت می‌شد. این نمونه  و نمونه‌هایی از این دست نشان می‌دهد که اطلاعات محلی تا چه  حد می‌تواند در انتخاب نام‌ها موثر باشد.
 
مسجدجامعی با بیان اینکه در گذشته از نظرات دبیران شورایاری در نامگذاری‌ها استفاده می‌شد، گفت: در ماده یکم متن منقح مصوبه شورای شهر در خصوص نامگذاری‌ها که در سال ۱۳۷۸ به تصویب رسید، کمیته کارشناسی برای نامگذاری‌ها در نظر گرفته شده که متشکل از هفت عضو یعنی شهردار منطقه، مدیرروابط عمومی شهرداری منطقه، امام جماعت یکی از مساجد منطقه، نماینده بسیج، نماینده بنیاد شهید و نماینده انجمن‌های شورایاری محلات منطقه با معرفی ستاد هماهنگی انجمن‌های شورایاری است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنیم نماینده شورایاری‌ها یکی از اعضای این کمیته است که امروزه توجهی به این مصوبه و بهره‌گیری از توان و دانش شورایاری‌ها نمی‌شود.
 
وی با توجه به فعالیت شورایاران در دوره جدید یادآور شد: با توجه به اینکه شورایاری‌ها جایگاه قانونی دارند و بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات محلی هستند لازم است مشارکت آن‌ها که در هفته تهران فعالیت دوره جدید خود را آغاز می‌کنند در نامگذاری جدی گرفته شود و شورایاری‌ها در انتخاب نام مشارکت داشته باشند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: