قانون ۵۰ و اینکه چگونه عادت مطالعه را پرورش دهیم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بی بی سی، تحقیقات بسیاری ثابت کرده است که مطالعه کتاب یکی از راه‌های کاهش استرس و بالا بردن عملکرد مغز در کارهای روزمره است. زمانی که استرس دارید ترجیح می دهید چه کارهایی انجام دهید؟ پیاده روی کنید؟ یا موسیقی گوش دهید؟ محققان دانشگاه ساسکس اطمینان داده اند که در مواقع استرس باید مطالعه کرد. تحقیقاتی که انجام شده است حاکی از این دارد که مطالعه در مقایسه با موسیقی، پیاده روی و حتی قهوه بهترین روش برای غلبه به استرس است. افرادی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند با مطالعه به مدت ۶ دقیقه توانسته بودند استرس خود را کاهش دهند.
 
تحقیقات ثابت کرده است کسانی که عاشق مطالعه هستند بیشتر ورزش می کنند و با اشتیاق‌تر از کسانی هستند که به روش های دیگری اوقات فراغت خود را می گذرانند. مطالعه ذهن را باز کرده و ایده‌ها و افکار و افق فکری وسیع‌تری برای شما فراهم می‌آورد. تحقیقات بسیاری از دانشمندان مطالعه را عامل اصلی کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های حافظه مثل آلزایمر نشان می‌دهد.
 
عادت به مطالعه کتاب نیاز به تمریناتی دارد که خود این تمرین‌ها موجب بالا رفتن کارکردهای مغز و بهبود سیستم عصبی می شود. خبرگزاری بی بی سی بریتانیا با نظرسنجی و کسب داده‌هایی از موسسه افکام نکاتی برای پرورش این عادت و بالا بردن تمرکز در حین مطالعه پیشنهاد می‌کند:
 
۱٫ مطالعه کنید چون همین را می‌‌خواهید.
بسیاری از اوقات در زندگی نمی‌دانیم از چیزهای اطراف خودمان چه چیزی می‌خواهیم. کریستینا چیپوریسی مدیر سایت کتابخانه CEO (theceolibrary.com) از دوران کودکی‌اش می‌گوید که چقدر از کتاب بیزار بوده ولی بعد از دو دهه از زندگی‌اش متوجه می‌شود کتاب‌ها اطلاعات مهمی دارند که در زندگی برایش مفید است. مطالعه نباید صرفاً برای تفریح باشد چون علاقه و انگیزه لازم در آینده به دست نمی‌دهد بلکه باید هدف‌دار بوده و اکثر افراد موفق در جهان نیز همین نظر را دارند.
 
۲٫ نوع و فرمت کتاب را بر اساس علاقه خود انتخاب کنید.
اصلاً اصراری به چشیدن بو و مزه کتاب‌های چاپی نداشته باشید. این جمله را اکثر طرفداران کتاب‌های چاپی می‌گویند و اعتقاد دارند کتاب‌های چاپی مزه خاصی دارند که هر دوستدار کتابی باید یک بار در زندگی آن را بچشد و تا آخر عمرش این مزه را فراموش نخواهد کرد. خب باید گفت نباید به این جملات اصرار داشته باشید چون ممکن است شما با کتاب‌های دیجیتال این مزه را بچشید.
 
۳٫ هدف‌های سخت تعیین نکنید.
ناوین جین موسس و مالک شرکت مون اکسپرس می‌گوید ساعت چهار صبح از خواب بلند شده و عادت دارد سه ساعت کتاب بخواند. او موفقیت را در کتاب خواندن توصیف می‌کند. حالا لازم نیست مثل جین عمل کنید. بهتر است در روزهای اول با ساعت‌های محدود در اوقات نیمه روز و بیکاری خود شروع کنید و بعد مطمئن باشید که به این هدف‌های سخت نیز خواهید رسید. از کتاب‌ها و رمان‌هایی با حجم کمتر شروع کنید یا اینکه از کتاب‌های دیجیتالی استفاده کنید چون بعضی از این کتاب‌ها تعداد صفحات را نشان نمی‌دهند.
 
۴٫ اگر همت بلندی دارید با قانون ۵۰ شروع کنید.
این استراتژی اولین بار توسط نانسی پرل کتاب‌دار، نویسنده و منتقد آمریکایی ارائه شد. خیلی‌ها اعتقاد دارند که وقت طلاست و باید وقت خود را صرف خواندن هر کتابی نکنید. نانسی می‌گوید فرض کنید ۵۰ سال دارید و اگر تصور کنید که ۱۰۰ سال عمر خواهید کرد پس ۵۰ سال دیگر زمان دارید و مطمئن باشید به این زودی ها هم تمام نمی‌شود. اگر توانستید روزی ۵۰ صفحه بخوانید و  اگر دیدید خسته نشدید دوباره ۵۰ صفحه دیگر انتخاب کنید. کافی است یک ساعت تلفن همراه خود را در گوشه‌ای دور از خودتان بگذارید و یک کتاب دست بگیرید و متوجه خواهید شد که در همین یک ساعت چقدر می‌شود صفحه پشت سر گذاشت.
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: