عقب نشینی شعرا تحریف واقعه عاشورا را در پی دارد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، حجت الاسلام سیدعلیرضا آرامی امام جمعه گرمسار در نشستی با رئیس و اعضای انجمن شعر و ادب این شهرستان با بیان رسالت خطیر شاعران در انتقال ارزش های دینی، بر نقش مهم و اساسی شعر و شاعران در انتقال پیام کربلا تاکید کرد.
 

وی گفت: در کربلا سه عنصر موج می زند و می تواند تاثیر زیادی روی مخاطب داشته باشد که یکی از این عناصر عقل است لذا حرکت امام حسین (ع) بر اساس عقل و فکر و حساب شده بود و اسارت و شهادت و بقیه سختی هایی را که آن حضرت تحمل کردند بر اساس عقلانیت و منطق بود.  

آرامی یادآور شد: عنصر عاطفه دومین عنصری است که در واقعه کربلا با آن مواجه می شویم و پس از واقعه کربلا نیز عنصر عاطفه بسیار پررنگ و  قابل توجه است و عشق و علاقه اصحاب امام حسین (ع) به ایشان وصف ناپذیر است.  

وی تاکید کرد: عنصر حماسه نیز به عنوان سومین عنصر در واقعه کربلا نقش آفرینی می کند و رجز خوانی و شهادت طلبی اصحاب امام حسین (ع) از این عنصر برگرفته شده و عنصر حماسه پس از واقعه کربلا به اوج خود رسید و در مجلس ظلم و کفر یزید شکوفا شد.  

امام جمعه گرمسار ادامه داد: این سه عنصر به عنوان یک جز از فرهنگ شیعه به شمار می رود و انتقال بخشی از آن به جامعه را شاعران برعهده دارند و باید به بیان آن بپردازند.  

آرامی تاکید کرد: شعر در فرهنگ عاشورا نقش مهمی داشته، دارد و خواهد داشت  لذا اگر شعرا عقب‌نشینی کنند  تحریف و نوآوری و انحرافات فکری در عزاداری ها پدیدار می شود.  

امام جمعه گرمسار گفت: وظیفه شاعران بسیار سخت است و برای رساندن پیام کربلا به همه مردم باید بیش از پیش تلاش کنند؛ چرا که هیچ چیزی در انتقال پیام کربلا نافذتر و رساتر از شعر نیست و اخلاص در انجام کارها نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا اثرگذاری لازم را بر روی مخاطب داشته باشد.

گرمسار هفته گذشته میزبان اولین جشنواره شعر ائینی استان سمنان با حضور بیش از ۸۰ شاعر از شهرهای مختلف بود که ۲۵۰ شعر را به این جشنواره ارائه کردند.

beydağ escort

این مطالب را به اشتراک بگذارید: