«عشق و عطش» نرم‌افزاری که تاریخ کربلا را بر اساس لهوف روایت می‌کند

حجت الاسلام عبدالحميد مرتضوی‌منش مدیر خط تولید نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای مرکز نور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، گفت: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، در ادامه تولید محصولات چندرسانه‌ای، نرم‌افزار روایت تاریخ کربلا بر اساس لهوف سید ابن طاووس به نام «عشق و عطش» را تولید و در اختیار علاقه‌مندان قرار داد.
 
مرتضوی‌منش ادامه داد: این نرم‌افزار، کتاب عشق و عطش اثر «امید آرام» را که کوشیده است با استناد به اثر زیبا و شیوای سید ابن طاووس رحمه‌الله، تاریخ کربلا را به زبانى دیگر روایت کند، به صورت گویا در اختیار مخاطبین قرار داده است.
 
مدیر خط تولید نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای مرکز نور در رابطه با محتوای این نرم‌افزار گفت: سه فصل به نام‌های راز راه، مرگ سرخ، رنگ رنج مشتمل بر ۳۲ عنوان در ۳۲ قطعه صوتی با صدای مهدى مهدى‌زاده‏ و خانم شعبانى‏ محتوای این نرم‌افزار را تشکیل می‌دهد.

وی تصریح کرد: در فصل اول این کتاب گویا دلایل سفر امام به کربلا، حرکت امام از مدینه به مکه، داستان پیک نور و سفر حضرت مسلم به کوفه و وقایع کوفه، هجرت امام از مکه به مقصد عراق و ورود کاروان حضرت حسین بن على (ع) به کربلا روایت شده است.
 
مرتضوی‌منش با بیان اینکه فصل دوم این نرم‌افزار به روایت شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، فرزندان و یاران با وفاى آن حضرت می‌پردازد، افزود: فصل سوم نیز روایت‌گر زمان اسارت حضرت زینب کبری (س)، زنان و کودکان حضرت حسین بن على (ع)، رسیدن قافله اسراء به شهر بى وفاى کوفه، سفر اسیران نینوا از کوفه به شام و مجلس یزید، روایت رجعت قافله به مدینه الرسول، داستان رجعت حضرت زینب و بازگشت حضرت سجاد(ع) به شهر مدینه است.
 
مدیر خط تولید نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای مرکز نور، قابلیت‌های این نرم‌افزار را مورد توجه قرار داد: از جمله قابلیت‌های نرم‌افزار چندرسانه‌ای عشق و عطش، می‌توان به نمایش تصویرهای مرتبط با موضوع برنامه، دسترسی به فهرست درختی محتوا، امکان جستجو در محتوای برنامه و امکان استفاده از طریق کامپیوتر و دستگاه پخش صوت اشاره نمود.
 
وی ادامه داد: سید ابن طاووس رحمه‌الله در ۱۵ محرم سال ۵۸۹ قمری، در شهر حله دیده به جهان گشود و پنجم ذى‌القعده سال ۶۶۴ قمری، در آنجا وفات یافت و جسم مطهرش به نجف اشرف منتقل و در کنار بارگاه ملکوتى حضرت على (ع) مدفون گشت.
 
مرتضوی‌منش افزود: این فقیه، عارف و دانشور جلیل شیعه است که بسیارى از دانشوران حله و دیگر شهرهاى عراق، از محضر نورانى او استفاده کرده‌ اند که از مشهورترین شاگردان وی می‌توان به شیخ سدیدالدین، یوسف بن علی بن مطهر( پدر علامه حلى) و جمال الدین، حسن بن یوسف، مشهور به علامه حلی اشاره نمود.
 
مدیر خط تولید نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای مرکز نور، تصریح کرد: سید ابن طاووس از مهم‌ترین کسانی است که در عرصه نگارش تاریخ کربلا کوشیده و کتاب پر ارجی را به نام «اللهوف فی قتلی الطفوف» نگاشته است که نرم‌افزار عشق و عطش به زبانی دیگر این اثر ارزشمند را به صورت صوتی روایت می‌کند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: