صاحبی زندگی پرنشاط و ساده‌ای داشت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت درگذشت محمدجواد صاحبی پیام تسلیت صادر کرد.

متن این پیام به شرح زیر است؛  

«خبر درگذشت استاد محمدجواد صاحبی، رئیس هیئت ‌مدیره و شورای علمی دین‌پژوهان کشور‌ و از محققان حوزه تاریخ و دین، جامعه علمی و دینی کشور را در سوک نشاند. ایشان عمری را در محضر مقام معظم رهبری و بزرگانی چون آیت‌الله محمدابراهیم جناتی، آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی، آیت‌الله حسن حسن‌زاده آملی، استاد سیدجلال‌الدین آشتیانی، آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی، آیت‌الله محمدهادی معرفت و دیگران بهره برد.
 
آثار و پژوهش‌های وی در حوزه دین و تاریخ ازجمله شناخت‌نامه قرآن (بوستان کتاب)، شناخت‌نامه تفاسیر (بوستان کتاب)، دین‌پژوهی در جهان معاصر (بوستان کتاب)، سفر به هفت وادی عشق (نشر احیاگران)، احیای ارزش‌ها در عاشورا (بوستان کتاب)، تفسیر تاریخ سرخ (نشر پازینه) در خاطره پژوهشگران و محققان خواهد ماند و جامعه علمی کشور از آن‌ها بهره‌ها خواهد برد.

ایشان افزون بر این، بخشی از عمر گرانمایه خود را در خدمت به جامعه پژوهشی کشور گذراند و دبیری همایش‌ها و کنگره‌های بسیاری را بر عهده گرفت ازجمله:

ـ کنگره «دین‌پژوهی در جهان معاصر (ابزار و شبهات جدید)»؛
ـ «کنگره مناسبات دین و فرهنگ در جامعه ایران»؛
ـ «کنگره جهانی‌شدن و دین ، فرصت‌ها و چالش‌ها»؛
ـ «همایش سنت گفت‌وگو با ادیان و مذاهب»؛
ـ «جشنواره‌های تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه دین» 9 دوره؛
ـ «همایش بین‌المللی علامه بلاغی»؛
ـ «همایش بین‌المللی شهیدین (شهید اول و شهید ثانی)»؛
ـ «کنگره بین‌المللی آخوند خراسانی»
ـ «کنگره حماسه حسینی علل و اهداف»؛
ـ «کنگره اخلاق و معنویت در حماسه حسینی»؛
ـ «کنگره بین‌المللی علامه آصفی».
 و از این طریق خدمات شایان توجهی را به جامعه کشور کرد.

برای این فرهیخته متواضع و پرتلاش، که عمر خود را صرف تعالی دین و ارزش‌های دینی و علمی ساخت، از خداوند متعال علو درجات و غفران الهی خواهانیم و برای خانواده بزرگوار ایشان ضمن عرض تسلیت و تعزیت، شکیبایی و سعادت خواستاریم.
 
خداوند ان شاءالله وی را که با تأسی از اولیای الهی زندگی پرنشاط و  ساده‌ای داشت مشمول رحمت خود ساخته و در بهشت رضوان الهی مقام دهد.»

این مطالب را به اشتراک بگذارید: