شهرهای فاقد کتابخانه کشور به ۱۳۰ شهر کاهش یافته است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) آیین گرامیداشت پانزدهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور صبح دوشنبه ۲۰ اسفند ماه با حضور سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی، علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب، سعید اوحدی؛ رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و جمعی از اعضای ستاد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در باغ کتاب تهران برگزار شد. 
 
علیرضا مختارپور در این مراسم با اشاره به تاریخچه نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: اولین قانون مستقل مربوط به کتابخانه‌های عمومی سال ۱۳۴۴ به تصویب مجلس رسید. اما ابهامات و اشکال‌های اجرایی آن قانون سبب شد تا عملا در سال ۱۳۵۲ با وضع برخی مواد در قوانین دیگر عملا آن قانون کارایی خود را از دست بدهد. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران اداره کتابخانه‌های عمومی عملا تحت مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت اما باوجود گسترش کمی کتابخانه‌ها، برخی نواقص و کمبودها، اداره کتابخانه عمومی کشور را با مشکل روبه‌رو کرد. در نهایت به پیشنهاد دولت قانون تاسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور ۱۷ اسفند سال ۱۳۸۲ به تصویب رسید.
 
وی ادامه داد: تعداد کتابخانه‌های عمومی سال ۱۳۵۶ معادل ۳۷۳ کتابخانه و سال ۱۳۸۲ که لایحه دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد ۱۴۵۹ کتابخانه و در پانزدهمین سالگرد تصویب قانون جدید کتابخانه‌ها در سال ۱۳۹۷ به ۳۴۴۵ کتابخانه عمومی رسیده است.
 
مختارپور بیان کرد: رشد تعداد کتابخانه‌های عمومی نسبت به سال قبل از پیروزی انقلاب رشد نه برابری را نشان می‌دهد و در ۱۵ سال گذشته رشد ۱۳۶درصدی در تعداد، ۱۳۱ درصدی در زیربنا و ۳۷۷ درصدی در کتابداران و همچنین ۷۳ درصدی مراجعان دستاوردهای دوره ۱۵ساله این نهاد است.
 
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: آنچه در سال‌های اخیر براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز برنامه‌های موردنظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین هیأت امنای نهاد و نیز مصوبات هیأت امنا به‌عنوان محورهای اصلی فعالیت نهاد قرار گرفته متعدد است.
 
مختارپور در تشریح اهداف و محورهای اصلی فعالیت نهاد ادامه داد: تبدیل کتابخانه از مرکز امانت کتابخانه به پایگاه فرهنگی اجتماعی با محوریت کتاب و کتابخوانی و استفاده از ظرفیت گسترده کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان مرکزی برای تعامل و گفت‌وگو، رشد آگاهی‌های اجتماعی، فرهنگی و نقش‌آفرینی به‌عنوان مرکز تبادل اطلاعات و آگاهی‌های فردی و اجتماعی ازجمله محورهای اصلی نهاد است.
 
وی بیان کرد: نقش‌آفرینی مثبت و موثر کتابخانه‌ها در ارتقای سلامت اجتماعی به‌ویژه با توجه به برخی آسیب‌های اجتماعی موجود با اولویت مناطق دارای ویژگی‌های خاص و همچنین توجه ویژه به کودکان و نوجوانان به‌عنوان نسل آینده و امید کشور که در گام دوم انقلاب اسلامی منابع اصلی انسانی کشور را در عرصه‌های مختلف تشکیل می‌دهند از جمله دیگر اهداف است.
 
مختارپور گفت: مبتنی‌ساختن تمام فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی در عرصه ساخت و تاسیس، تجهیز، تأمین منابع، برنامه‌های فرهنگی ازجمله پژوهش‌ها و تحقیقات علمی صورت‌گرفته در داخل و خارج کشور و ارزیابی برنامه‌ها و عملکردها با شاخص‌های عینی دقیق و نیز بومی‌ساختن برخی دستاوردهای جهانی در عرصه کتابداری و کتابخانه‌ها برای اثربخشی بهتر و بیشتر در کشور از دیگر مصوبات هیأت امناست.
 
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: تاکید بر ارتقای سطح ملی، فرهنگی و مهارتی کتابداران به‌عنوان رکن اصلی در کتابخانه‌های عمومی کشور و برگزاری دوره‌ها و جلسات حضوری و غیرحضوری کتابداران، شکستن ساختارهای اداری و دست‌وپاگیر و روی‌آوردن به فعالیت‌های جهادی برای تحقق برنامه‌های فرهنگی و رسیدگی به مناطق محروم کشور از جمله در برنامه مدرسه جهادی خواندن، رسیدگی به شهرهای دارای اولویت از نظر ارتقای سلامت و کاهش آسیب‌های اجتماعی از دیگر رویکردهای مهم نهاد است.
 
مختارپور ادامه داد: مشارکت و همکاری با دستگاه‌ها و نهاد مهم اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی عمرانی و نیز خیرین کشور برای تسریع در گسترش کتابخانه‌ها و امکان دسترسی عادلانه همه مردم کشور به کتابخانه‌های عمومی و همچنین تلاش برای تحقق تاسیس کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه نیز از دیگر اولویت‌های هیأت امنای نهاد بوده است.
 
وی بیان کرد: از ۱۲۴۵ شهر کشور در سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۲۵۶ شهر به‌طور کلی فاقد کتابخانه عمومی بوده‌اند که با تلاش نهاد کتابخانه عمومی در سال ۱۳۹۷ این تعداد به ۱۳۰ شهر کاهش پیدا کرده است.
 
مختارپور ابراز امیدواری کرد: با همکاری همه نهادهای دولتی و عمومی و همچنین مجلس شورای اسلامی تا سال ۱۴۰۰ تعداد شهرهای فاقد کتابخانه به صفر برسد.

برگزاری اختتامیه جشنواره قصه‌گویی در مازندران 
مهدی رمضانی؛ معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این مراسم درباره فعالیت‌های یک سال گذشته این نهاد گفت: تاسیس دو کتابخانه مرکزی در شهرهای بجنورد و مشهد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله مهمترین فعالیت‌های نهاد طی یک سال گذشته بود. البته این دو کتابخانه که جزو پروژه‌های مهم نهاد محسوب می‌شوند نوین و ارتقاء خواهد یافت.

وی با اشاره به تقدیر از ۴۰ اهل قلم از سوی نهاد ادامه داد: همچنین در سال جاری نخستین جشنواره قصه‌گویی در هشت منطقه کشوری برگزار شد و اختتامیه ملی این رویداد فروردین ماه سال آتی در مازندران برگزار می‌شود. لازم به اشاره است که کارشناسان و داوران این رویداد را قابل توجه دانسته‌اند.

رمضانی با بیان اینکه همه کتابخانه‌‌های عمومی به بخش کودک و نوجوان تجهیز شده‌اند، افزود: برگزاری  جشنواره قصه‌گویی مکمل نرم افزاری بخش کودک و نوجوان کتابخانه‌هاست. برگزاری دومین جشنواره خاطره‌نویسی اعضا و کتابداران و همچنین جشنواره هدهد سفید با محوریت انتخاب کتاب برتر از سوی مخاطبان و اعضا با مشارکت ۲۰۰۰ نفر نیز از دیگر رویدادهای نهاد است.

معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: سلسله نشست‌های نمایشنامه‌خوانی و دوره آموزشی ویژه کتابداران با وجود همه تنگناهای مالی، توزیع بسته ویژه انقلاب در کتابخانه‌های عمومی کشور با توجه به قومیت و حتی زبان اهالی و همچنین طرح کتابخانه گردی با مشارکت ۱۷۶ کتابخانه تازه تاسیس و یا بازسازی شده طی یکسال گذشته از اقدامات نهاد است.

وی همچنین تقدیر از ۴۰ اهل قلم از سراسر کشور را از دیگر فعالیت‌های نهاد خواند.

 
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: