سفر در کهکشان بلاکچین؛ از بیت‌کوین تا دنیای صنعت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در فناوری «بلاکچین» با وجود کاربران متعددی که به‌طور همزمان داده‌هایی را ثبت و اصلاح می‌کنند و ممکن است که آن داده‌ها با هم تداخل داشته باشند، شبکه قادر به حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده است. با توجه به ساختار داده‌ای رمزنگاری شده که بلاکچین دارا می‌باشد، یکپارچگی بدون هیچ کنترل‌کننده مرکزی حفظ می‌شود. اولین کار روی زنجیره بلوک رمزنگاری شده امن، در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و اسکات استورنتا توصیف شد. در سال ۱۹۹۲، بایر، هابر و استورنتا درخت درهم‌سازی را به طراحی متصل ساختند که باعث بهبود کارایی آن شده و اجازه می‌داد که چندین سند در یک بلوک جمع‌آوری شوند. نخستین و معروف‌ترین استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در دفتر کل تراکنش‌های بیت‌کوین اتفاق افتاده‌ که الهام‌بخش ایجاد دیگر ارزهای رمز پایه و پایگاه‌های داده توزیع شده مستحکم شده‌ است. فناوری زنجیره بلوکی، خدمات مبتنی بر تراکنش را دگرگون خواهد کرد.
 
کتاب «بلاکچین از بیت‌کوین تا دنیای صنعت» تألیف مشترک پیمان اخوان و مریم دهقانی، تلاش دارد ضمن معرفی اصول و مبانی بلاکچین، مخاطب را با مفاهیمی همچون زنجیره بلوک، ساختار و انواع بلاکچین، اصول رمزنگاری، قراردادهای هوشمند و ارزهای رمز پایه آشنا کند.
 

اگرچه یکی از نخستین کاربردهای بلاکچین، مباحث مالی و معرفی بیت‌کوین به دنیای امروز بود، ولی در این کتاب با دیگر کاربردهای جالب این فناوری در صنایع و حوزه‌های مختلف مانند بیمه، پزشکی، مواد غذایی، بهداشت، شبکه حمل و نقل، زنجیره تأمین، داروسازی، شبکه‌های اجتماعی، کشاورزی و دامداری، واردات و صادرات، بورس، خدمات مسافرتی و گردشگری، تشخیص هویت، آموزش، انرژی و صنایع نظامی آشنا خواهید شد.
 
بلاکچین، یک سیستم کاملا توزیع‌شده
بلاکچین یک سیستم کاملا توزیع‌شده یکپارچه از یک واحد نرم‌افزاری به حساب می‌آید و شامل یک الگوریتم است که محتوای اطلاعاتی مجموعه داده و بلوک‌های متصل شده از داده‌ها را با فناوری‌های رمزنگاری و امنیتی به منظور دستیابی به تمامیت و حفظ آن به‌هم متصل می‌کند. این تعریف، چیزی در مورد بیت‌کوین یا مدیریت مالکیت پول رمزنگاری شده ندارد. این ممکن است باعث شگفتی شود که مقالات و کتاب‌های بسیاری ادعا می‌کنند که هدف بلاکچین، مدیریت مالکیت ارزهای دیجیتال است. حقیقت این است که مدیریت مالکیت پول رمزنگاری‌شده یک مورد بسیار برجسته و یکی از کاربردهای بلاکچین است، اما فقط این کاربرد نیست؛ بلاکچین دارای گستره وسیع و متنوعی است و طیف گسترده‌ای از کاربردها را دربردارد.

انتقال پول، یکی از کاربردهای بلاکچین است. هنگامی که دو نفر بخواهند برای یکدیگر پول انتقال دهند، یک رکورد جدید ایجاد می‌شود که جزئیات آن تراکنش را مشخص می‌کند. این رکورد به صدها نفر از رایانه‌های دیگر که دارای یک کپی از رکورد هستند، ارسال می‌شود. این رایانه‌ها تأیید می‌کنند که این معامله مجاز است و در نهایت آن‌ها قبل از تأیید رکورد، موافقت و یا مخالفت می‌کنند که همه‌چیز در مورد معامله مشروع است. این کار باید با همه کپی‌های اطلاعات مطابقت داشته باشد. به‌نظر می‌رسد که چند صد نفر در کنار این دو، ناظر این هستند که نفر اول پول را به نفر دوم می‌دهد و همه آن‌ها موافقت کردند که نفر دوم واقعا پولش را به‌دست آورده و دیگر جنبه‌های معامله را مانند اینکه مقدار آن‌هم درست است، چک می‌کنند. این بستر، به‌ویژه به علت شفافیت موجب برقراری حس اعتماد در میان محققان و ارزیابان می‌شود. اما این ایده مخالفانی هم دارد. مخالفان استفاده از زنجیره بلوک آزاد در ساماندهی داده‌های تحقیقاتی می‌گویند، ذخیره هر تراکنش موجب تحمیل هزینه‌های مالی خواهد شد.

ملکه ارزهای دیجیتال
این پلت‌فرم درست مانند بیت‌کوین، نوعی شبکه پرداخت غیرمتمرکز است که پول رمزگذاری شده مختص به خود را داشته و امکان انجام عملیات‌های پرداخت ناشناس در اینترنت را بدون نیاز به بانک یا موسسات ثالث فراهم می‌آورد. در این شبکه تراکنش‌های کدگذاری شده همانند بیت‌کوین در دفتر مرکزی غیرمتمرکز بلاکچین ذخیره‌سازی می‌شوند و تمامی افراد نیز می‌توانند روی شبکه آن‌ها را مشاهده کنند. فناوری مورد استفاده «بلاکچین اتریوم» نام دارد. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم است. وی بعد از دریافت فلوشیپ تیل به ارزش ۱۰۰ هزار دلار، در سال ۲۰۱۴ میلادی از دانشگاه واترلو انصراف داد و اواخر همان سال به همراه کارآفرین کانادایی جوزف لوبین، شرکتی به نام اتریوم سوئیترزلند را راه‌اندازی کردند. به اتریوم، لقب «ملکه ارزهای دیجیتال» را داده‌اند.
 
نخستین چاپ کتاب «بلاکچین از بیت‌کوین تا دنیای صنعت» در ۳۰۴ صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای ۴۸ هزار تومان از سوی انتشارات آتی‌نگر راهی بازار نشر شده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: