سفره هفت‌سین ایرانیان، خود کتاب دیگری است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، همزمان با بعثت طبیعت و آمدن نوروز باستانی که نشانه‌ای از قدرت لایزال الهی است، همایون جمشیدیان،مدرس و عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گلستان، لیلا نوروزپور،مدرس و عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گلستان، هدایت‌الله امینیان،مدیر انتشارات نارنجستان و عضو هیات علمی دانشگاه گنبدکاووس و حسین یاقوتی،نویسنده و مدیر انتشارت یاقوت سرخ در گفت‌وگوهایی با ایبنا از کتاب و نوروز گفتند.

همایون جمشیدیان،مدرس و عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گلستان و مؤلف مجموعه داستان «ندارد» ضمن تبریک پیشاپیش نوروز باستان، گفت: در دعای آغاز سال نو، خداوند را متحول کننده قلب‌ها و چشم‌ها می‌خوانیم. «یا محول القلوب و الابصار». بصر چشم باطن است. در پایان دعا که درخواست بهترین حال‌ها را داریم، در حقیقت بهترین بصیرت‌ها را می‌خواهیم و بهترین بصیرت‌ها از تأمل و تعمق و خواندن و آموختن حاصل می‌شود.

لیلا نوروزپور، مدرس و عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گلستان هم با شادباش عید نوروز، گفت: سفره هفت‌سین ایرانیان، خود یک کتاب است و آنچه بر آن می‌گذاریم، معنایی رمزی و نمادین دارد که می‌توان در آن تأمل کرد. ایرانیان، سفره‌های عید را با بهترین کتاب‌هایی که در خانه خود داشتند و بسیار مورداحترامشان بوده، مزین می‌کردند.

وی افزود: قرآن کریم و دیوان حافظ ارتباط دیرینه فرهنگی ما را با کتاب به خوبی نشان می‌دهد؛ بنابراین شایسته است که هم به علت توجه نیاکان ما به کتاب و هم به ضرورت زندگی در جهان امروز، کتاب‌هایی که قصد داریم در روزهای نوروز بخوانیم، زینت‌بخش هفت‌سین ما باشد.

هدایت الله امینیان، مدیر انتشارات نارنجستان و عضو هیات علمی دانشگاه گنبدکاووس هم با عرض شادباش نوروز باستانی، اظهار کرد: عید است؛ فرصتی برای خانه‌تکانی و خریدهای شب عید. فرصتی برای مرتب کردن کتابخانه‌ها و خواندن کتاب‌هایی که هنوز نخوانده‌ای و خرید کتاب‌هایی که باید خرید و خواند. برای عید به بچه‌ها و دوستان و مهمانانتان کتاب هدیه بدهید. اگر به مسافرت می‌روید به کتاب‌فروشی‌ها هم سری بزنید. همه مسافرت، بازدید از ساختمان‌های تاریخی و مراکز خرید و کوه و جنگل و دریا نیست؛ کتاب‌فروشی‌ها هم بخشی از هویت فرهنگی هر شهری است.

وی تصریح کرد: هر کتاب‌فروشی، حال و هوای خودش را دارد. حتی کتاب‌فروشی‌های هر شهری هم با یکدیگر فرق دارند. بد نیست یک سری به کتاب‌فروشی‌های شهر مقصد بزنید و خبری از حال و هوای کتاب‌خوان‌های آن شهر بگیرید. کتابی درباره‌ی تاریخ و فرهنگ و اقوام و ایلات آن شهر بخرید و کتابی هم از نویسندگان و شعرای آنجا و البته بخوانید؛ این‌طوری شاید کمی بیش‌تر به مردم آن شهر نزدیک شوید.

حسین یاقوتی، نویسنده و مدیر انتشارت یاقوت سرخ نیز آغاز سال نو را تبریک گفت و با اشاره به ضرورت دانش و مطالعه، اظهار کرد: دانش فضیلت است این را افلاطون فرمود، ارسطو جامه منطق به تن آن کرد، قرآن کتاب آسمانی مسلمین نیز بر این‌که دانش فضیلت است و انسان را به دو گروه نابرابر دانا و نادان تقسیم می‌کند، نمونه‌ای از عظمت فضیلت دانش است. امام محمد غزالی بین علم و عمل رابطه منطقی در دین تنظیم کرد به حدی که حتی اگر نمی‌خواهی کاری انجام دهی باید به آن دانش و علم داشته باشید، چه به لحاظ روش و چه به لحاظ هدف.

یاقوتی ادامه داد: متأسفانه، ما در جامعه بیماری دانایی داریم، به طوری که نسخه‌های یکدست و مسکن وار برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی صادر می‌کنیم، لازم است که یک‌لحظه ترمز دانایی را بکشیم و پیاده شویم و کتاب بخوانیم، آن وقت است که می‌دانیم چقدر در بین دانایان، نادانیم.

وی افزود: برای دانایی ضروری است از تجربیات بشری که علم نامیده می‌شود بهره برد و به زندگی فلسفه بخشید و با رعایت موازین اخلاقی انسانی زندگی کرد و این از راه مطالعه به دست می‌آید. بیاییم سال ۱۳۹۸ را سال مطالعه قرار دهیم، هر چیزی را از هرکجا و از هر کس بخوانیم. دانش محدوده زمانی، مکانی و شخصیتی ندارد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: