رونمایی از کتاب «قصه‌های من و ننه آقا» به خط بریل

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، طرح کتابخانه‌گردی در یزد با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان استانی در محل کتابخانه امام علی (ع) برگزار شد. محمدعلی طالبی، استاندار و احمد ترحمی معاون سیاسی امنیتی استانداری، احمد پهلوانیان مدیرکل صدا و سیمای مرکز یزد و جمعی دیگر از مسئولان استانی با حضور در این کتابخانه، از طرح یادشده استقبال کردند.

برگزاری کارگاه تصویری از فعالیت‌های کتابخانه امام علی (ع)، برپایی نشست یک استکان چای و یک کتاب جدید، تشکیل پویش عمومی کتابگردی، برگزاری نشست کتاب تاثیرگذار زندگی من و قصه گویی برای کودکان، از جمله برنامه‌های این طرح به مناسبت چهاردهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود.
 

سیدمحمد رستگاری، فرماندار یزد در این مراسم گفت: ما باید پیوست کتاب و کتابخوانی را در تمامی برنامه‌های خود داشته باشیم و هر مبحثی را نیز با کتاب و کتابخوانی دنبال کنیم تا از این طریق به موفق دست پیدا کنیم.

وی افزود: کتابخانه‌های عمومی، فضایی برای بهبود وضعیت کتاب و کتابخوانی در جامعه هستند و امیدواریم در استان یزد نیز شاهد این امر و فعالتر شدن کتابخانه‌ها باشیم.
 

فرماندار یزد ادامه داد: توجه به اقشار مختلف جامعه از جمله نابینایان اقدام مثبتی است که در استان یزد و کتابخانه امام علی (ع) دنبال شده و امیدواریم در تمامی کتابخانه‌ها نیز این امر پیگیری شود.

رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز در این مراسم گفت: در پانزدهمین سالگرد تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی، ویژه‌برنامه «کتابخانه‌گردی» با هدف معرفی خدمات کتابخانه‌ها و تبدیل آنها به پایگاه‌های فعال فرهنگی اجتماعی در ۱۰ کتابخانه استان یزد اجرا می‌شود.
 

وی افزود: بر این اساس، کتابخانه‌های منتخب استان با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و کتاب‌محور، میزبان مردم، مسئولان و اهالی کتاب، فرهنگ، هنر، رسانه و ورزش شده‌اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد بیان کرد: کتابخانه عمومی امام علی (ع) یزد به عنوان کتابخانه منتخب مرکز استان با برگزاری ویژه‌برنامه‌ای با حضور مقامات ارشد استان، سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی را گرامی داشته است.

دوست فاطمیها گفت: کتابخانه‌های عمومی مجتمع فرهنگی هنری ابرکوه، آیت‌الله فاضل اردکان، امام صادق (ع) اشکذر، محمد مفیدی بافق، عطایی بهاباد، سیدالشهداء (ع) اسلامیه تفت، شهید تاج فیروزه مروست، مجتمع فرهنگی هنری مهریز و الزهرا (س) بفروئیه میبد، کتابخانه‌های منتخب شهرستان‌های استان یزد در طرح کتابخانه‌گردی بودند.

در ادامه این مراسم از کتاب «قصه‌های من و ننه آقا» به خط بریل که به همت دو زوج نابینا و کم‌بینای استان یزد تهیه شده بود، رونمایی شد.
 

حجت‌الاسلام مظفر سالاری، نویسنده کتاب «قصه‌های من و ننه آقا» در این مراسم گفت: این کتاب مربوط به ۴۰ تا ۴۵ سال قبل و خاطراتی از مادربزرگم است که برای اولین بار در مجله‌ای به چاپ رسید و پس از توجه مخاطبین به آن، توانستم آن را به کتاب تبدیل کنم.

وی افزود: تهیه این کتاب به خط بریل، افتخاری برای من است زیرا مخاطبان نابینا و کم‌بینا نیز می‌توانند از این کتاب استفاده کنند و این لحظه نیز شیرین‌ترین لحظه زندگی من است.
 

غلامعلی سفید، رئیس شورای اسلامی شهر یزد نیز در این مراسم گفت: شورای شهر یزد اخیراً اقداماتی در جهت حمایت از معلولان انجام داده است که با عنوان «یزد، دوستدار معلولان» اقدام به انجام برنامه‌های مختلفی کرده است.

وی افزود: تهیه کتاب «قصه‌های من و ننه آقا» به خط بریل نیز می‌تواند گامی موثر در این طرح باشد زیرا نابینایان و کم‌بینایان نیز به خوبی می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.
 

رئیس شورای اسلامی شهر یزد در ادامه با اشاره به انتخاب یزد به عنوان شهر پایتخت کتاب ایران، گفت: خوشبختانه یزد با کسب این عنوان توانست در کشور بدرخشد و امیدواریم بتوانیم کتاب و کتابخوانی را در استان و کشور گسترش دهیم و برنامه‌های فرهنگی مناسبی نیز در این زمینه داشته باشیم.

بر اساس این گزارش، در قالب طرح کتابخانه‌گردی، اقشار مختلفی از مردم با حضور در این کتابخانه به عضویت رایگان آن درآمدند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: