روایت قصه‌ها در شیراز آغاز شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، در نخستین روز جشنواره استانی قصه‌‌گویی در شیراز، سمیه یزدانبخش، محمد جواد علیمردانی، راحله کنعانی، حوا کهنسال و مهدیه محمدی قصه‌های: غولیانوس و کوزه، کلاغ خنزرپنزری، از این طرف نگاه کن، علیقلی الکی سوار و بالای درخت را روایت می‌کنند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس در آیینی که صبح امروز یکشنبه ۷ مهرماه در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس برگزار شد، از رشد آماری این جشنواره نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در بیست و دومین جشنواره قصه گویی ۱۱۱۷ قصه گوی استانی شرکت کردند.

به گفته زهرا افتخاری، از این تعداد  ۶۰۰ نفر در بخش صحنه ای بودند، افزود: ۳۰۰ نوجوان قصه گو در این رویداد مشارکت جستند.

وی با بیان اینکه در دوره بیست و دوم جشنواره قصه گویی فارس، ۳ داور نوجوان پای قصه های همتایان خویش می نشینند و به داوری می پردازند، گفت: عسل مصفا، هلیا مرادی و محمدجواد رییسی داوران نوجوان هستند.

افتخاری در ادامه عنوان کرد: سال جاری برای کانون نقطه عطفی در دستیابی به دستاوردها بود زیرا توانستیم تا این مرحله جشنواره را به خوبی برگزار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کاروان بیست و دومین جشنواره قصه گویی بر مدار تجربه، خلاقیت و ابتکار با کوله باری از تجربه ۲۲ سال آغاز بکار کرد، افزود: قصه بیان کننده شادی ها، غم ها، سختی ها، آسانی ها و خاطراتی توام با اندیشه، احساس و تجربیات زیسته هستند.

مدیرکل کانون پرورش فکری فارس با تصریح اینکه داستان یک رسانه است، افزود: رسانه می تواند بازگو کننده تجربیات اجتماعی و خانوادگی و مناسک و سنتها باشد؛ قصه ارتباط بین نسلی را رقم می زند و جزیی اصول تربیتی است. بنابر این مبنای پرورش کودکان و نوجوانان در این کانون است.

افتخاری یادآور شد: داستان گویی در ایران در حمایت خرد جمعی و تجربه گروهی ملتی کهن است که با ذوق و ظرافتی کم مانند در درازای تاریخ ماندگار شده است.

مدیرکل کانون پرورش فارس، افزود: با تشکیل انجمن قصه گویی استان فرصتی اثربخش برای تمامی مراکز فرهنگی و هنری فراهم شد.

در ادامه این مراسم، طولانی‌ترین قصه دنیا، مترسک و خانم بهار، افسانه روباه حیله‌گر، بخور و بخواب، ملک سنباد و شاهین، پادشاه و سه دروغگو و ماهی رنگین‌کمان، دیگر قصه‌هایی است که در بخش زنان و مردان توسط معصومه لطفی‌زاده، فرشته عابدی، سمیه افشاری، خدیجه بذرافشان، نرگس رنجبر، احمد غریب‌خانی و مریم کشتکار روایت شد.

بر اساس این گزارش، بخش استانی بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در بعد از ظهر امروز ۷ مهرماه با قصه‌گویی ۱۵ قصه‌گوی دیگر ادامه می‌یابد.

لیلا کرهانی، شهلا امینی، زهرا احمدی، زهرا کرهانی، مهدی همانند، مریم جمالی، رقیه مسعودی و مریم نیک‌پور قصه‌گویانی هستند که با روایت قصه‌های: آل‌کدووک، آسیبا بچرخ، قدم یازدهم، افسانه سنگ‌تراش، سهراب‌کشی، یک بار جستی ملخک، کوه جواهر و گرگور، بازار رقابت استانی را گرم نگه می‌دارند.

کودک هوشیار، گنجشک تنبک‌زن، پیرزن و شب، دنیا چقدر بزرگ است، آقای رنگی و گربه ناقلا، خانه آباد کن، دل شاد کن و آش سنگ دیگر روایت‌های پارسیان است که  بر زبان زینب غلامی، حسین فدایی‌صدر، سعیده عزیزی، سوسن زرین، ندا یوسفی، نرگس حجت و هوشمند هوشیار جاری می ‌شود.

یادآور می شود: جشنواره استانی قصه‌گویی در شیراز از ۷ مهر آغاز و تا ظهر روز ۹ مهر ماه جاری ادامه دارد.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: