رقابت تنگاتنگ خراسان رضوی و تهران در طرح پاییزه کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، طرح پاییزه کتاب به‌عنوان دوازدهمین دوره طرح‌های فصلی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت موسسه خانه کتاب از ۲۳ آبان آغاز و روز گذشته سه‌شنبه(۵ آذرماه) به‌جز مشهد در کتابفروشی‌های کل کشور به پایان رسید. درواقع؛ به‌دلیل استقبال بسیار مردم مشهد این طرح به مدت سه روز تا تاریخ ۸ آذرماه در مشهد تمدید شده‌است و این در حالی است که موعد اتمام پاییزه۹۸ در سراسر کشور نیز پیشتر از ۳۰ آبان به ۵ آذرماه تغییر یافته بود.

مطابق با اطلاعات رسمی خانه کتاب، ۶۰۸ کتابفروشی در این طرح مشارکت داشته‌اند که ۱۳۱ کتاب‌فروشی در شهرستان‌ها و ۴۷۷ کتابفروشی در مراکز استان مشغول فعالیت بوده‌اند و تاکنون(صبح چهارشنبه ۶آذرماه) تعداد ۳۱۱ هزار ۷۵۷ کتاب به ارزش ریالی معادل ۹۵,۸۷۲,۴۰۸,۰۶۹ در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح به‌فروش رفته‌است.

بر اساس آمار به‌دست آمده تا لحظه نگارش این گزارش، پرفروش‌ترین کتاب‌فروشی‌ها بر اساس تعداد کتاب فروخته‌شده به‌ترتیب جایگاه عبارتند از کتاب رشد اهواز(شعبه نادری) با ۱۵۶۷۸، پردیس کتاب مشهد با ۱۱۷۰۹ و دنیای کتاب قم با ۱۱۱۸۱ جلد کتاب.

با توجه به رقابت تنگاتنگ کتاب‌فروشی رشد اهواز به‌عنوان پرفروش‌ترین کتاب‌فروشی تا این لحظه از برگزاری طرح پاییزه با کتاب‌فروشی پردیس کتاب مشهد، این احتمال وجود دارد که ادامه‌‌یافتن طرح در مشهد تا ۸آذرماه، این امکان را به پردیس کتاب مشهد بدهد که آمار فروش خود را بالا ببرد و از کتاب‌فروشی رشد اهواز نیز پیشی‌ بگیرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که استان خراسان رضوی در میزان پرفروش به‌لحاظ تعداد کتاب‌های فروخته شده، جایگاه نخست را در لیست پرفروش‌ترین استان‌ها به خود اختصاص داده‌است، اما پرفروش‌ترین استان‌ بر اساس میزان مبلغ فروش، استان تهران است که توانسته به مبلغ فروش یک میلیارد و ششصد میلیون تومانی برسد. با این حساب، ممکن است ادامه فعالیت ۳روزه کتاب‌فروشی‌های شهر مشهد، بتواند آمار فروش استان خراسان رضوی را تا پایان ساعت کاری هشتم آذرماه، تا حدی ارتقا دهد که این استان، جایگاه نخست فروش کتاب از نظر مبلغ فروش در پاییزه ۹۸ را نیز از آن خود کند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: