رد شایعات درباره آسیب به اسناد موجود در آرشیو ملی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به دنبال انتشار شایعاتی در فضای مجازی درباره آب گرفتگی در ساختمان محل آرشیو ملی ایران و آسیب‌دیدگی بخش از اسناد موجود در این مرکز روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اطلاعیه‌ای در این زمنیه توضیحاتی ارائه کرد. 

در این اطلاعیه آمده است: «با سپاس فراوان از دغدغه‌های خبرنگاران و شهروندان گرامی نسبت به حفظ میراث و اسناد کشور، سازمان اسناد و کتابخانه ملی به اطلاع می‌رساند که خوشبختانه تغییرات جوی اخیر هیچ آسیبی به اسناد این مرز و بوم نرسانده است.

از سوی دیگر ساختمان آرشیو با تکمیل ظرفیت مخازن روبه‌رو شده است، از این رو به جهت افزایش ظرفیت مخازن فعلی از طریق نصب قفسه‌های ریلی، سازمان اقدام به انتقال موقت اسناد پیش آرشیوی به یکی از مخازن ساختمان کتابخانه ملی کرده است تا پس از نصب قفسه‌های ریلی به جای خویش بازگرداند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است حفظ و صیانت از اسناد ملی در این دوره بیش از هر زمان دیگر مورد تاکید قرار گرفته تا جایی که برای اولین بار ساختمان آرشیو مجهز به سیستم اطفای حریق خودکار طبق آخرین فناوریهای روز دنیا شده است و پس از ۵۰ سال سازمان در صدد راه‌اندازی بایگانی راکد ملی برای ساماندهی بایگانی راکد دستگاه‌های اجرایی است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: