دیپلماسی فرهنگی می‌تواند کارآمدتر از دیپلماسی سیاسی عمل کند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، «اشرف بروجردی» در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان مرکزی که در مصلای بیت المقدس اراک برگزار شد، گفت: دانستن‌ و کسب علم حق مردم جامعه و جوانان است؛ کتاب به عنوان بهترین منبع آگاهی در عرصه دانش معرفی شده است.

مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: آنچه می‌تواند برای یک ملت ذخیره و پشتوانه محفوظ بماند آن چیزی است که به رشته تحریر در می‌آید و آن دانشی است که از فکر اندیشمندان تراوش می‌کند و ‌بر صفحات کتاب نقش می‌بندد.

 وی با بیان اینکه کتاب، فرهنگ ملت‌ها تلقی می‌شود، ادامه داد: امروز کاربرد دیپلماسی فرهنگی می‌تواند کارآمد تر از دیپلماسی سیاسی عمل کند زیرا حوزه دیپلماسی فرهنگی حوزه گفتگو، نخبه پروری و حوزه اندیشه بشری است و هدف از آفرینش کسب کمال و تکامل بشریت است.

بروجردی اظهار کرد: گفتمان فرهنگی و خواندن در قرآن کریم و آیات الهی، سیره پیامبران و احادیث ائمه (ع) ظهور و بروز دارد؛ حتی پس از مرگ گفته می‌شود دانسته‌های خود را بخوانید و عملکردها مقابل دیدگانمان قرار داده می‌شود.

وی با تاکید بر انتقال ارزش‌های فرهنگی توسط ما به نسل‌های بعدی گفت: همانطور که رسالت داریم تجارب خود را به نسل‌های انتقال دهیم موظف هستیم دانش بشری را به نسل بعد منتقل کنیم.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد:برگزاری نمایشگاه کتاب فرصت مناسبی برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی است و جامعه امروز به‌شدت به این رفتار نیاز دارد. جامعه ما در حالی مدعی حفظ ارزش‌های اخلاقی است که در این جامعه سبد کالای مصرف خانوار فاقد کتاب است.

وی با بیان اینکه علم‌ و‌ دانش را باید در جامعه نهادینه‌ کرد افزود: پدر و‌مادر وظیفه دارند این رویه را بین فرزندان خود بپرورانند.

رئیس سازمان استاد و کتابخانه ملی ایران اضافه کرد:جهان کتابخوانی باید توسعه پیدا کند؛ نمایشگاه‌های کتاب حاصل اندیشه هایی است که در آن تراوش پیدا کرده و شکل گرفته است. 

 دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان مرکزی امروز همزمان با اول ربیع الاول با حضور اشرف بروجردی مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر قادر آشنا مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، آیت الله دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، آقازاده استاندار استان مرکزی ‌،شهردار و اعضای شورای شهر افتتاح شد.

 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: