دولت از صالحی حمایت می‌کند/ یزد شایسته پایتخت کتاب ایران است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آئین اختتامیه پنجمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب عصر امروز شنبه (۴ اسفندماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی برگزار شد.
 
جهانگیری با اشاره به جایگاه کتاب و تاثیر آن بر توسعه فرهنگی گفت: اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم، باید به توسعه فرهنگی توجه کنیم، کتاب مهم‌ترین ابزار پیام‌رسان توسعه فرهنگی و همه‌جانبه است. کتاب مظهر اصلی اندیشه قلمداد می‌شود. اگر به‌دنبال رونق اندیشه هستیم باید به دنبال رونق کتاب، رونق حلقه‌های مختلف نشر از جمله ناشران و کتابفروشان باشیم.
 
وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بانی اصلی برگزاری رویدادهای ترویج کتاب و کتابخوانی از جمله معرفی و انتخاب پایتخت کتاب ایران و همچنین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب است.
 
وی با اشاره به نقش روستاها در مسائل اقتصادی و سیاسی کشور افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انصافا اقدام فرهنگی مهمی انجام داده است. تا بتواند با این روش به مسائل فرهنگی روستاها توجه خاص داشته باشد. در بسیاری از روستاهای دورافتاده کشور اگر دولت بتواند شرایط مناسب را ایجاد کند حتما شاهد تحول بزرگ فرهنگی در این مناطق خواهیم بود.
 
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به رویداد معرفی و انتخاب پایتخت کتاب ایران بیان کرد: انتخاب یزد به‌عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران از سوی داوران شایسته بود.
 
جهانگیری با اشاره به محدودیت‌های بودجه در حوزه‌های فرهنگی گفت: باوجود همه کمبودها امیدواریم دغدغه مالی متولیان فرهنگی را که در این رویداد به آن‌ها اشاره شد، بتوانیم برطرف کنیم و یارانه بیشتری را به این بخش اختصاص دهیم.
 
معاون اول رئیس جمهور درباره شایعه استعفای سیدعباس صالحی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سالجاری با برگزاری جشنواره‌های متنوع فرهنگی نشاط قابل‌توجهی را ایجاد کرد. دکتر سیدعباس صالحی از مدیران ارزشمند، دلسوز، پیگیر و با پشتکار است. همه شایعاتی که درباره استعفای ایشان طرح شد پایه و اساسی ندارد و این وزیر با قوت به کار خود ادامه خواهد داد و اگر نیازمند حمایتی باشد از سوی رئیس‌جمهور، بنده و همه دولت از ایشان حمایت خواهیم کرد.
این مطالب را به اشتراک بگذارید: