دعوت به خواندن سرگذشت «اولمپیاس» مادر اسكندر مقدوني

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، كتاب «اولمپياس» نوشته اليزابت كارني پيشنهاد خوبي براي كتابخواني در ايام نوروز است. اين كتاب زندگي‌نامه  زني قاطع و بي رحم است كه نقشي مهم در تاريخ سياسي يونان بازي مي‌كند.

 اولمپیاس (٣٧٣-٣١۶ پیش از مسیح)، دختر پادشاه مولوسیا، همسر فیلیپ دوم مقدونی، و مادر اسكندر کبیر، زندگی جالب توجهی داشت. قسمت مربوط به دوران حكمرانی همسرش تقریبا مبهم است، اما دوران حكمرانی پسرش او را به وزنۀ سیاسی قدرتمندی در سرتاسر شبه‌جزیرۀ یونان تبدیل کرد. پس از مرگ غیرمنتظرۀ پسرش، اولمپیاس تلاش خود را به کار بست تا از جان نوه‌اش اسكندر چهارم، فرزند شاه، محافظت کند تا به سنی برسد که بتواند به تنهایی حكمرانی کند. 

بی‌رحم و قاطع، او اولین زنی بود که نقش عمده‌ای در تاریخ سیاسی یونان ایفا کرد. منابع اطلاعات موجود دربارۀ زندگی این زن خارق‌العاده، در بهترین حالت، گیج‌کننده‌اند. نویسندگان دوران باستان به زنان قدرتمند و فعال سیاسی روی خوش نشان نمی‌دادند. البته، نگاه و انتظارات جهان باستان، به‌خصوص یونان باستان، از زنان بســیار متفاوت از زمان ما بود. به‌هرحال، گرچه نه همیشه، کمی بهتر از اسلاف باستانی خود عمل می‌کنند. کلیشه‌هایی که در آثار نویسندگان رومی و یونانی مشاهده می‌شود همچنان نیرومند باقی مانده‌اند، مخصوصا در داستان‌‌های جالب و تأثیرگذار.

 اولمپیاس از نظر معاصرانــش زنی خارق‌العاده بود، و برای قرن‌ها، همچنان باقی ماند. هدف از نگارش این زندگی‌نامه بررسی اولمپیاس در بافت فرهنگی و تاریخی خودش و ِتا حد امكان، پی بردن به دلایل اقدامات و رفتارهای اوست.

كتاب «اولمپياس» نوشته اليزابت كارني با ترجمه هاجر هوشمندي و با قيمت ۳۹۰۰۰ تومان در انتشاارت پارسه منتشر شده است.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: