دریافت هزینه شابک فعلا به نفع صنعت نشر نیست

محمود آموزگار؛ نایب رئیس اول اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره ضروت‌های شابک گفت: زمانی که سیاست‌های کلی دولت حمایت از حوزه نشر است، قاعدتا صدور شابک نیز بخشی از کارهایی است که دولت برای حمایت از صنعت نشر کشور انجام می‌دهد.

وی در ادامه سخنان خود را با مثال حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی پیش‌ برد و افزود: در بسیاری از نمایشگاه‌های بین‌المللی، ناشران به صورت مستقیم شرکت می‌کنند و هیچ یارانه‌ای برای حضور خود دریافت نمی‌کنند اما در برخی کشورها وضعیت به گونه دیگری است.

آموزگار با بیان اینکه در برخی از کشورها دولت غرفه اجاره می‌کند، عنوان کرد: برخی دولت‌ها با در اختیار قرار دادن مکان رایگان برای ناشران، زمینه‌ای برای عرضه کتاب‌های آن‌ها و نمایش آثارشان به کشورهای دیگر و نمایندگان صنعت نشر کشور فراهم می‌کنند.

وی با اشاره به بحث شابک در این زمینه توضیح داد: به نظر من در بحث شابک هم وضعیت همین‌گونه است و به این برمی‌گردد که اقتصاد نشر تا چه حد سرپا و به لحاظ اقتصادی متکی به خود است. در کشور ما نیز امروز وضعیت صنعت نشر مشخص است و زمان خوبی برای این تصمیم‌گیری نیست.

آموزگار تاکید کرد: به نظر من در این وضعیت که نشر روزهای سختی را می‌گذراند طرح این موضوع، صرف نظر از ارزش‌هایی که شابک دارند و ضرورتی که در تنظیم امور دارد و شناسنامه کتاب است و ارزش جهانی نیز دارد، مناسب نیست.

وی با بیان اینکه این موضوع به مجموعه برخوردی که دولت درباره این حوزه دارد برمی‌گردد، گفت: زمانی که دولت در زمینه‌های مختلف از کاغذ تا دیگر ملزومات مرتبط با حوزه نشر حمایت می‌کند به تصور من این سیاست درست نیست که الان مبادرت به دریافت وجه از شابک کند.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: