درخواست کمک آکادمی نوبل از روزنامه‌نگار ۳۱ ساله برای بررسی نامزدهای نوبل ۲۰۱۹

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از کانفیدنشال، میکائلا بلومویست دوست دارد در سکوت و هنگام نوشیدن یک فنجان چای کتاب بخواند. این بدان معنا نیست که منتقد ادبی ۳۱ ساله نظری نداشته باشد اما مایل است نظراتش را در چارچوبی مطمئن و مشخص بیان کند.
 
شاید به همین دلیل است که آکادمی سوئدی نوبل از این منتقد ادبی جوان درخواست کرد تا در کمیته‌ای که نامزدهای سال ۲۰۱۹ نوبل ادبیات را انتخاب می‌کنند حضور داشته باشد. میکائلا بلومویست در روزنامه گوتبرگز، که دومین روزنامه مهم کشور سوئد است، مشغول به فعالیت است و این پیشنهاد فرصت بزرگی در زندگی کاری‌اش به حساب می‌آید.
 
خود وی، که به نظر می‌رسد هنوز اهمیت این کار را به خوبی درک نکرده است، در این باره می‌گوید: «به نظر شغل بی‌نظیری است. در این حالت می‌توانم زیاد کتاب بخوانم و با افراد دیگر در موردش صحبت کنم.»
 
این اولین بار از آغاز فعالیت آکادمی نوبل در سال ۱۹۰۱ تاکنون است که افرادی به جز اعضای اصلی به کمیته انتخاب نامزدها می‌پیوندند تا مهم‌ترین افتخار ادبی دنیا را به نویسنده‌ای اهدا کنند. البته امسال جایزه نوبل دو برنده خواهد داشت زیرا سال گذشته و به دلیل اتهامات اخلاقی واردشده به بعضی از اعضا هیچ برنده‌ای اعلام نشد.
 
آکادمی سوئدی با انجام این کار قصد دارد انتقادات به کمیته انتخاب را کاهش دهد. انتقادات زیادی مبنی بر اینکه اعضا یا مَرد و یا از افراد پا به سن گذاشته انتخاب می‌شوند به آکادمی سوئدی انجام شده بود.
 
ماه مِی سال ۲۰۱۸ بود که آکادمی نوبل اعلام کرد اهدای جایزه سال ۲۰۱۸ به سال بعد موکل خواهد شد و در سال ۲۰۱۹ دو برنده نوبل ادبیات معرفی خواهد شد که اولین بار پس از جنگ جهانی دوم بود که آکادمی سوئدی تصمیم گرفت تا مهم‌ترین جایزه ادبی جهان مهمانِ خانه‌یِ هیچ نویسنده‌ای نشود.
 
کارل هنریک هلدین، رئیس بنیاد نوبل در بیانیه‌ای گفته بود: «اگرچه این جایزه باید هر سال اهدا شود، اما اگر بنیاد جایزه گرفتار یک موقعیت جدی شود که این احتمال برود که تصمیمات آن معتبر نیست می‌تواند به تعویق بیفتد و یا اصلا اهدا نشود.»
 
در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ یک روزنامه سوئدی ادعا کرده بود که ۱۸ زن مدعی شده‌اند که از سوی ژان کلود آرنالت، که نفوذ زیادی در آکادمی نوبل دارد، مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته‌اند. آرنالت همسر کاترینا فراستونسون، از اعضای نوبل و از دوستان نزدیک سایر اعضای این آکادمی است.
 
این مطالب را به اشتراک بگذارید: