توقف فعالیت شهر کتاب فدک پس از ۲۰ سال

اعظم کیان‌افراز، مدیر شهر کتاب فدک در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه یک سال است که درباره ادامه‌ حضور یا عدم حضور خود در این مجموعه با موسسه درحال مذاکره هستم و مردد بودم، عنوان کرد: در طول این یک سال همه تلاش خود را انجام دادم و تلاش کردم که بمانم و حتی در حد توانم این کتاب‌فروشی را بازسازی و به‌روز کردم؛ اما اکنون شرایط به‌گونه‌ای شده است که با توجه به هزینه‌های جاری دیگر توان ادامه کار را ندارم.

وی افزود: شهر کتاب فدک اکنون به‌عنوان یک کتابفروشی محلی در این منطقه شناخته می‌شود و با وجود شهر کتاب دیگر اطراف این محله، می‌توان گفت که یکی از قدیمی‌ترین کتابفروشی‌های محله است که در طول این سال‌ها فعالیت مستمر داشته.

کیان‌افراز با اشاره به حضور ۲۰ ساله خود در این شهر کتاب گفت: هزینه  اجاره و حقوق کارمندان علاوه بر هزینه‌های جاری گرداندن کتابفروشی نسبت به گذشته شرایط کار را خیلی سخت کرده است.

وی با اشاره به دیگر هزینه‌ها توضیح داد: مجادله با سازمان دارایی، بیمه، شهرداری برای عوارض نوسازی و… از جمله مشکلات و آسیب‌هایی است که مازاد بر هزینه‌های چرخاندن کتابفروشی به یک کتابفروش فشار وارد می‌کند.

کیان‌افراز همچنین درباره‌ سود محدود کتابفروش ادامه داد: سهم ما از فروش کتاب، در نهایت ۲۵ تا ۳۰ درصد است اما باید قبول کرد این رقم با توجه به هزینه‌های بالا، میزان سود ناچیزی را به‌همراه دارد. از سوی دیگر شرایط کاری و دیگر مسئولیت‌های صنفی که به عهده دارم به‌گونه‌ای نیست که بخواهم این کار را ادامه دهم و شاید یک نفر دیگر که تازه‌نفس است بتواند کار را ادامه دهد.

وی با بیان اینکه چرخ فعالیت کتابفروشی‌ها با توجه به اجاره‌بهای بالا به‌سختی می‌چرخد، گفت: سال ۱۳۷۸ زمانی که این شهر کتاب به مزایده گذاشته شده بود، افراد زیادی از آن استقبال نکردند اما من این مکان را انتخاب و این کتابفروشی را راه‌اندازی کردم و ۲۰ سال برای آن زحمت کشیدم.

کیان‌افراز تاکید کرد: از سال گذشته مباحثی مطرح شد که این شهر کتاب باید به‌روزرسانی شود و طراحی داخلی آن نوسازی شود و هزینه‌های زیادی برای آن کردیم، ولی در ماه‌های اخیر با توجه به هزینه‌های مختلف ادامه این کار به‌صرفه نیست و از دی ماه حراج و تخفیف ویژه برای کتاب‌ها گذاشتیم. با این حساب اعلام می‌کنم قطعا دی ماه آخرین ماه فعالیت این کتابفروشی خواهد بود.

این مطالب را به اشتراک بگذارید: