تهران در رتبه نخست فروش پاییزه کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با پشت سر گذاشتن بیست‌وهفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که پنجشنبه ۳۰آبان‌ماه با آئین کتابگردی به کار خود خاتمه داد، پاییزه کتاب در موعد تمدید شده، همچنان کار خود را تا سه‌شنبه پنجم آذرماه ادامه می‌دهد.

بر اساس آمارهای ثبت شده بر پایگاه پاییزه کتاب ۹۸، تا صبح شنبه (۲آذرماه) با مشارکت ۶۰۸ کتاب‌فروشی در سراسر کشور، ۲۴۱هزار و ۳۸۱ جلد کتاب در قالب طرح فروخته شده که مبلغ کل این کتاب‌ها بیشتر از ۷میلیارد و ۳۵۰میلیون تومان بوده است.

آمارهای جزئی‌تر نشان می‌دهد که استان تهران با فروش ۳۶۰۳۲ جلد کتاب با بهای بیش از یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان، پیشتاز استان‌های کشور بوده است. در استان تهران، مجموعا ۱۰۱ کتاب‌فروشی در طرح پاییزه مشارکت دارند که ۹۶ کتاب‌فروشی در شهر تهران و ۵ کتاب‌فروشی از سایر شهرهای استان در طرح فعال شده‌اند.

خراسان رضوی، خوزستان، قم، اصفهان، گیلان، فارس، مازندران، آذربایجان شرقی و کرمانشاه مقام‌های دوم تا دهم پرفروش‌ترین استان‌ها از نظر تعداد فروش را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در نمودار پرفروش‌ترین استان‌ها به‌لحاظ مبلغ فروش، استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، قم، گیلان، خوزستان، فارس، مازندران، آذربایجان شرقی و کردستان جایگاه دوم تا دهم را از آن خود کرده‌اند.

اهوازی‌ها می‌درخشند
کتاب رشد(شعبه نادری) اهواز، دنیای کتاب قم، پردیس کتاب مشهد، کتاب فرازمند رشت، شهر کتاب مشهد، کتاب رشد(شعبه مرکزی) اهواز، کتاب شرق اهواز، کتاب آبان مشهد، کتاب محام اهواز و شهرکتاب اصفهان(شعبه چهارباغ بالا) رتبه‌های یکم تا دهم پرفروش‌ها به‌لحاظ تعداد کتاب‌های فروخته شده را به خود اختصاص داده‌اند.

در این میان، کسب رتبه نخست کتاب‌فروشی رشد(شعبه نادری) اهواز و تکرار شدن نام اهواز با سه کتاب‌فروشی کتاب رشد(شعبه مرکزی)، کتاب شرق و کتاب محام، جایگاه قابل توجهی را در پاییزه ۹۸ برای مرکز استان خوزستان ایجاد کرده است.

استان‌های کم‌ّبرخوردار در انتهای جدول
در قعر جدول پاییزه کتاب، نام استان ایلام که تنها با یک کتاب‌فروشی؛ یعنی «پاتوق کتاب ایلام» در طرح پاییزه شرکت کرده، نمایان است. این کتاب‌فروشی با گذشت نزدیک به ۱۰ روز از طرح، توانسته است ۳۲۷جلد کتاب را در قالب طرح به‌فروش برساند که بهای این کتاب‌ها نیز ۷میلیون و ۱۹۱هزار تومان ثبت شده است.

استان چهارمحال بختیاری با مشارکت سه کتاب‌فروشی و فروش ۸۱۵ جلد کتاب به مبلغ ۲۲میلیون و ۷۹۳هزار تومان و استان هرمزگان با مشارکت ۳ کتاب‌فروشی و فروش ۱۴۳۶ جلد کتاب به‌مبلغ ۳۲میلیون و ۷۶۹هزارتومان جایگاه‌های بالاتری را به خود اختصاص داده‌اند.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: