تعطیلات آخر هفته را با مار و مارمولک بگذرانیم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، تعطیلات آخر هفته فرصت خوبی برای مطالعه کتاب‌هایی است که علاوه بر اینکه ما را سرگرم می‌کنند، با زبان داستانی، مواردی را به ما یادآوری کرده و آموزش می‌دهند که می‌تواند برای بهبود روند زندگی‌مان سودمند باشد. «مار و مارمولک مشاور می‌شوند» یکی از این آثار است که به ما می‌آموزد چگونه دوستی و همدلی را جانشین خودبینی و نزاع کنیم. این کتاب اثر جوی کاولی است که به تازگی با ترجمه فریده خرمی از سوی انتشارات آفرینگان منتشر شده است. 

فریده خرمی درباره این کتاب می‌گوید: «مار و مارمولک مشاور می‌شوند» مجموعه سوم از قصه‌های مصور بامزه، خنده‌دار و دلنشین از سری ماجراهای پرفروش مار و مارمولک است. قصه‌های کوتاه، ساده و خوش‌خوانی درباره دو موجود صحرانشین که علی‌رغم تفاوت‌های بسیار در باورها، نوع نگاه و نگرش به زندگی یاد می‌گیرند دوستی و همدلی را جانشین خودبینی و نزاع کنند.

به گفته مترجم اثر، گرچه مار و مارمولک دوستان خیلی صمیمی هستند اما این موضوع باعث نمی‌شود که با هم اختلاف عقیده نداشته باشند و از دست هم حرص نخورند و کلافه نشوند. اما تمام طنز و بامزگی قضیه در چگونگی کنار آمدن آن‌ها با این اختلاف عقیده‌هاست. دعواهایی که در پایان هر قصه با کوتاه آمدن یا بخشش یکی از طرفین فیصله پیدا می‌کند.

خرمی با بیان اینکه مار و مارمولک کتابی است در ستایش دوستی که همدلی و همفکری را جشن می‌گیرد، می‌افزاید: این کتاب مهر و عطوفتی را یادآوری می‌کند که گاهی به خاطر خودخواهی‌ها و لجاجت‌ها در سایه قرار می‌گیرند.

وی در ادامه درباره کتاب جدید این مجموعه با عنوان «مار و مارمولک مشاور می‌شوند» توضیح می‌دهد: در این کتاب جدید مار و مارمولک کسب و کاری برای کمک به بقیه حیوانات صحرا راه می‌اندازند. به مشکلات آن‌ها گوش می‌دهند و راهنمایی‌شان می‌کنند. و البته هیچ دو شریکی بدون اختلاف نظر نیستند و هیچ کسب و کاری بدون درآمد نیست مثلا «یک تخم مرغ در ازای هر کمک بزرگ، یک سوسک در ازای هر کمک کوچک.»
 

به گفته خرمی، در پایان هر مجموعه از قصه‌های مار و مارمولک چاره‌ای نمی‌بینیم جز این که مار و مارمولک را همان‌طور که هستند و با تمام ضعف‌ها و کل شقی‌هاشان دوست داشته باشیم و به دوستی‌شان غبطه بخوریم.

انتشارات آفرینگان، کتاب «مار و مارمولک مشاور می‌شوند» را با شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۹۵ هزار ریال منتشر کرده است.
 

این مطالب را به اشتراک بگذارید: